Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Rokycanští tentokrát putovali po evropském kulturním dědictví ve Velké Británii

V pondělí 19. února se v „Zeleném domě“ při Městské knihovně v Rokycanech uskutečnila druhá beseda z cyklu „Putování po evropském kulturním dědictví a s fondy EU“. Přednáška plzeňského Eurocentra na téma britských a českých památek UNESCO se opět těšila velkému zájmu.

Pravidelný měsíční přednáškový cyklus vznikl tento rok při příležitosti Evropského roku kulturního dědictví. Slova se nejprve ujala Jana Němcová, která na úvod stručně představila Eurocentrum a orgány EU včetně Komise, jež každoročně vyhlašuje tematické roky. Následně se již věnovala Velké Británii i jejímu aktuálnímu vyjednávání s EU o podmínkách brexitu. Rovněž nastínila dlouhodobé snahy Skotska o nezávislost na Spojeném království a přání této země v EU setrvat. Po Londýnu a především jeho čtyřech památkách zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO (Westminsterském paláci, Westminsterském opatství, Toweru a Maritime Greenwichi) se Jana Němcová zaměřila ve svém povídání právě na zemi dud, kiltu, whisky, hradů či světoznámé příšery Nessie. Ukázalo se, že tuto zemi navštívily i tři přítomné posluchačky, z nichž jedna se s ostatními podělila o humorné zážitky z exkurze v jedné ze skotských palíren.

Účastníci přednášky se dozvěděli řadu zajímavostí o Skotsku, jeho historii i obyvatelích, kteří jsou snad díky keltským předkům otevřenější a srdečnější než jejich anglosaští sousedé. V souvislosti s právě probíhající zimní olympiádou v Pchjongčchangu popsala Jana Němcová průběh tradičních kulturních a sportovních setkání Highland games pocházejících právě ze Skotské vysočiny, jejichž ukázka na Světové výstavě v Paříži v roce 1889 měla podpořit Pierra de Coubertina v jeho rozhodnutí uspořádat moderní olympijské hry.   

Návštěvníci přednášky již také vědí, že Skotsko je rodištěm řady významných vynálezců jako Jamese Watta, Alexandra Grahama Bella či Alexandra Fleminga; že hlavní město Edinburgh, jehož staré a nové město je také zapsané na seznamu UNESCO, bylo v 18. století centrem skotského osvícenství v čele s Davidem Humem a Adamem Smithem a o století později působištěm spisovatelů, jako byli Robert Louis Stevenson či Walter Scott, který svými romány, v nichž proslavil Skotskou vysočinu, dal podnět k rozvoji skotského turismu. Účastníci besedy se také seznámili s nejvýznamnějšími přírodními zajímavostmi Skotska ve Skotské vysočině, jako je například nejvyšší hora Velké Británie Ben Nevis, Glen Coe neboli v překlad Údolí slz, v němž proběhl koncem 17. století masakr klanu MacDonaldů, či nejznámější skotské jezero Loch Ness, kde má žít pověstná nestvůra zvaná Nessie. Tímto se naučili i několik slov ve skotské gaelštině, ve které se právě hora řekne „ben“, údolí „glen“ a jezero „loch“. Nikdo však nebyl schopný uhádnout význam slova „pudding“, které překvapivě znamená salám. Návštěvníci prostřednictvím fotoprezentace zavítali také na skotské ostrovy zapsané na seznamu UNESCO, a to St. Kildu a Orkneje s jejich neolitickými památkami. Na tváři dnešních Orknejí se výrazně podepsaly také obě světové války, kdy byl tamější záliv Scapa Flow hlavní základnou britského Královského námořnictva. Nejdramatičtější chvíle ovšem tento záliv nezažil v časech válečných, ale v roce 1919, kdy německý kontraadmirál Ludwig von Reuter nehodlal čekat na výsledky mírových jednání ve Versailles a neměl v úmyslu odevzdat lodě své flotily do rukou nepřítele. Proto nechal celou svou flotilu potopit, za což byl po návratu do Německa oslavován jako hrdina. Jeho husarský kousek je zachycen na řadě karikatur zdobících hrnky, trika a další suvenýry, které se na Orknejích prodávají.    

Pozornost byla samozřejmě věnována také skotským hradům – kromě hradu Urquhart u jezera Loch Ness či nejfotogeničtějšímu hradu Eilean Donan rovněž Cawdor castlu, který Shakespeare použil jako místo, kde Macbeth zavraždil Duncana, přestože hrad byl postaven až dvě stě let po smrti skutečného Macbetha.

Na vyprávění o tomto hradě navázala pak v druhé části přednášky Kristýna Chrtková, neboť majitelka hradu, lady Angelika Cawdor, se narodila v Čechách v hraběcím rodě Lažanských. Ti do konce druhé světové války vlastnili zámek Chyše, který jim byl podle Benešových dekretů zestátněn. V roce 1996 zruinovaný zámek však zpátky koupil jeden z představitelů rodu Lažanských, zrekonstruoval ho, otevřel veřejnosti, a dokonce tam znovu založil i zámecký pivovar. A tak se z podnikatele ve finančních službách z Děčína stal zámecký pán a pivovarník.

V pondělí 12. března se Rokycanští mohou těšit na další „Putování po evropském kulturním dědictví a s fondy EU“, tentokrát po Belgii. Mezitím budou moci 6. března v Městském muzeu a galerii v Nepomuku zájemci v rámci stejnojmenného cyklu navštívit Francii. Na duben jsou v obou městech naplánovány tyto cestovatelské přednášky navíc u příležitosti bulharského předsednictví Radě EU na téma „Perly Bulharska i Česka“ a díky spolupráci s Bulharským kulturním institutem budou doprovázeny i videoprezentacemi „Bulharsko z výšky“.

Autor: Jana Němcová, Eurocentrum Plzeň