Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Rokycanští před létem putovali po evropském kulturním dědictví ve Slovinsku a Chorvatsku

V pondělí 21. května a 11. června se v „Zeleném domě“ při Městské knihovně v Rokycanech uskutečnila letošní pátá a šestá beseda z cyklu „Putování po evropském kulturním dědictví a s fondy EU“. Přednášky plzeňského Eurocentra na téma slovinských, chorvatských a českých památek UNESCO se opět těšily velkému zájmu.

Pravidelný měsíční přednáškový cyklus vznikl tento rok při příležitosti Evropského roku kulturního dědictví. Slova se vždy nejprve ujala Jana Němcová, která jako tradičně na úvod stručně představila Eurocentrum a orgány EU včetně Komise, jež každoročně vyhlašuje tematické roky. Následně se již věnovala geografickým a historickým zajímavostem Slovinska a v červnu pak Chorvatska.

O Slovinsku se návštěvníci přednášky například dozvěděli, že jsme ve 13. století za vlády Přemysla Otakara II. skrze současné slovinské území získali krátce také my Češi přístup k moři. Řeč byla rovněž o slovinském architektovi a urbanistovi světového formátu Jože Plečnikovi. Ten poznamenal nejen architekturu slovinského hlavního města Lublaně, kde vytvořil například známé Trojmostí, Národní a univerzitní knihovnu či úpravy v parku Tivoli, ale rovněž ovlivnil ráz Pražského hradu, kde působil jako „dvorní“ architekt Tomáše Garrigua Masaryka. O Plečnikově pražském působení se pak detailněji rozhovořila Kristýna Chrtková při představování českých památek UNESCO.

Účastníci besedy se kromě Lublaně také seznámili s nejvýznamnějšími přírodními zajímavostmi Slovinska, a to jedinou slovinskou UNESCO památkou Škocjanskými jeskyněmi  či jeskyní v Postojné, kde první podzemní vlak začal jezdit již v roce 1872 a v roce 1884 tam byla zavedena elektřina coby v druhé jeskyni na světě. V obou jeskyních pak žije slepý obojživelník macarát jeskynní, o němž se lidé kdysi domnívali, že se jedná o mládě draka. Poblíž jeskyní se nachází vesnička Lipica, kde se chová světoznámé plemeno bílých ušlechtilých koní – lipicánů. Plemeno, jak je známe dnes, bylo vyšlechtěno v období vlády Marie Terezie. V dějinách ho však několikrát čekaly dramatické situace a evakuace. Kvůli Napoleonově postupu se například stádo dvakrát stěhovalo do Maďarska, za první světové války se lipicáni dostali také do Kladrub, kde si je pak ponechali, a tak na nich jezdil i první československý prezident. Koně pak ohrozila i německá okupace za 2. světové války, kdy je německá armáda přemístila do Hostouně v českých Sudetech na Domažlicku. Na jaře 1945 se koně ocitli v nebezpečí, když se Němci dávali na ústup před Rudou armádou. A tak jejich záchranu americkými jednotkami koncem dubna 1945 zorganizoval generál Patton. Část koní pak mimo jiné odplula i do Spojených států, zlomek stáda se vrátil do Hostouně a domovské Lipice.

Návštěvníci prostřednictvím fotoprezentace zavítali rovněž na pobřeží Jaderského moře, které ve Slovinsku měří pouhých 47 kilometrů (oproti chorvatským 1777 kilometrům!), nicméně i tam najdeme známá přímořská města Portorož a Piran. Portorose znamená Přístav růží, městu se však spíše přezdívá Portobeton nebo také „slovinské Monte Carlo“, neboť jde o největší a jediné skutečné letovisko této země plné hotelů a kasin. Piranu se naopak pro jeho malebnost přezdívá „slovinské Benátky“. Vynechány samozřejmě nemohly být ani Julské Alpy s nejvyšší horou Triglav, jejíž vrchol koupil za 1 zlatý roku 1894 farář a skladatel Jakob Aljaž, či s nejznámějším vysokohorským průsmykem Vršičem, který vybudovali za 1. světové války zajatí ruští vojáci. Za 1. světové války se vůbec nejurputnější boje odehrávaly právě ve Slovinsku, na takzvané sočské frontě – v údolí řeky Soča, kde byl nasazen také umělec Josef Váchal nebo Ernest Hemingway.

V rámci besedy o Slovinsku byla stejně jako během červnové přednášky o Chorvatsku věnována pozornost také známým jezerům. Ve Slovinsku jsou hojně navštěvovaná dvě velká ledovcová jezera – Bohinjské a především Bledské jezero, jehož voda je díky termálním pramenům přes léto příjemně teplá (až 26°), jedná se o jedno z nejteplejších alpských jezer vůbec. V Chorvatsku jsou pak pro turisty velkým lákadlem Plitvická jezera, právem zapsaná na seznamu UNESCO. Další UNESCO památky jako chorvatská města Šibenik, Dubrovník, Split či ostrov Hvar návštěvníkům červnové besedy představila Kristýna Chrtková společně se stážistou plzeňského Eurocentra Radimem Bílým, kteří měli oba během svých studií na záhřebské univerzitě v rámci programu Erasmus skvělou příležitost tuto krásnou zemi blíže poznat a procestovat.

Autor: Jana Němcová, Eurocentrum Plzeň