Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Plzeňští žáci oslavili Den Evropy v Techmanii i výstupem na rozhlednu

Na 9. května připadá Den Evropy a Eurocentrum Plzeň u této příležitosti uspořádalo společně s Europe Direct Plzeň nejprve s předstihem 7. května Den Evropy v Techmanii a pak přímo 9. května již pátý ročník pochodu „Na Chlum z Evropy vedou šlápoty“. Obou Dnů Evropy, jejichž cílem bylo letos také připomenout 15. výročí Česka v Evropské unii, se zúčastnilo několik set žáků převážně plzeňských základních škol.

7. května byla po celý den v plzeňské Techmanii připravena stanoviště, jejichž cílem bylo ověřit znalosti účastníků o Evropě i České republice. Celkem byly k dispozici 3 obtížnosti (pro nižší a vyšší stupně základních škol a dále pro školy střední). Za správné odpovědi na všechny otázky získali návštěvníci dárek s evropskou tematikou. Speciální stanoviště s evropským kvízem si pak připravilo Informační centrum pro mládež Plzeň, Kancelář Evropského parlamentu v ČR, kde se mohli návštěvníci vyfotografovat s tematickým pozadím k nadcházejícím volbám do Evropského parlamentu, a Eurocentrum Plzeň, které si přichystalo pestrou směsici her a znalostních úkolů týkajících se Evropy.  Účastníci Dne Evropy v Techmanii si tak na stanovišti Eurocentra mohli zahrát evropské Pexetrio s vybranými státy, jejich vlajkami a symboly, dále přiřazovali různé zajímavosti ke členským státům EU prostřednictvím hry Procestuj Evropu, také se pokoušeli poznávat vlajky či památky členských států EU anebo si o jejich hlavních městech zapamatovat skrze brainbox co nejvíce informací (faktických i vizuálních).  Nejenže se všichni zábavnou formou dozvěděli řadu zeměpisných, historických i kulturních zajímavostí o členských státech EU, ale především se dobře bavili a za odměnu získali i sladkosti.

Již tradiční pochod „Na Chlum z Evropy vedou šlápoty“ pak 9. května připravilo Eurocentrum Plzeň nejen ve spolupráci s Europe Direct Plzeň, ale také s KČT – odbor Bolevec Plzeň.

Kolem deváté hodiny ranní se na dvě stě žáků zúčastněných základních škol vydalo na dvoukilometrovou trasu, během níž hledali v lese plakáty, které obsahovaly zajímavosti týkající se 15. výročí českého členství v Evropské unii. Žáci tak měli během stopovačky za úkol třeba vypsat podle loga českého předsednictví EU z roku 2009 všechny členské státy nebo poznávat některé státy z Entropy, či dokonce některé kraje z takzvané Czechtropy a jejich památky financované z evropských fondů. Žáci byli ve vyplňování pracovních listů během stopovačky velice úspěšní, a tak sladkou odměnu získali všichni a věcnou pak jen ti nejlepší z jednotlivých škol.

U rozhledny si žáci zahráli spoustu her s tematikou Evropské unie, které pro ně byly přichystány, včetně nové hry Procestuj Evropu, která vznikla při příležitosti letošního Evropského týdne mládeže. Po splnění aktivit minimálně na dvou ze čtyř stanovišť získali žáci na posilnění zdarma špekáček, který si měli možnost opéct na připraveném ohništi. Žáci, kteří ještě nebyli příliš unavení a nebáli se výšek, vystoupali také na vrchol rozhledny Chlum, ze které je nádherný výhled na Plzeň.

Již tradiční pochod „Na Chlum z Evropy vedou šlápoty“ je oslavou Dne Evropy a zároveň připomínkou dob, kdy Evropou, stejně jako dnes, mohli volně chodit lidé za prací, na zkušenou a za obchodem. Kromě toho chce připomenout i významnou pozici české turistiky jakožto národního fenoménu své doby.

Den Evropy, 9. květen, je jedním ze symbolů Evropy a Evropské unie. Je připomínkou 9. května 1950, kdy francouzský ministr zahraničních věcí Robert Schuman představil myšlenku mírové spolupráce v Evropě. Proto bývá někdy také nazýván Schumanův den. Letos slaví jeho myšlenka již 68. výročí.

Autor: Eurocentrum Plzeň