Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

V Plzni účastníci letních příměstských táborů poznávali zábavnou formou Německo

Na léto připravilo Eurocentrum bohatý program plný her a soutěží o Německu pro desítku příměstských táborů v Plzni. Program probíhal na většině táborů především v angličtině a zájem o něj byl veliký – zúčastnilo se ho na tři sta dětí. 

Na úvod zábavně-vzdělávacího programu s názvem „Pohádkové Německo“ se děti vždy dozvěděly, že je čeká program věnovaný Německu u příležitosti německého předsednictví v Radě Evropské unie. Také si prostřednictvím tikající bomby vyzkoušely, kolik věcí souvisejících s Německem stihnou před výbuchem bomby z hlavy vymyslet. Následně dostaly za úkol vytřídit správně dvacet z celkových čtyřiceti obrázků vztahujících se k Německu. Obrázky vždy tvořily dvojice, přičemž jeden obrázek charakterizoval Německo, kdežto druhý nějakou jinou zemi EU. Na obrázcích se vyskytovaly osobnosti, památky, jídla, produkty či vynálezy. Další informace o Německu se dozvěděly z videa, které jim v angličtině představilo tuto zemi prostřednictvím desítky zajímavostí, které pak vyplňovaly do pracovních listů. Starší a šikovnější účastníci jazykových táborů doplňovali podle poslechu vynechaná slova do textu písně Wind Of Change, která je známa jako píseň symbolizující opětovné spojení západního a východního Německa a kterou nazpívala německá skupina Scorpions. Na ty menší čekalo promítání nejznámějších pohádek bratří Grimmů v angličtině – Sněhurky a Šípkové Růženky. Veškeré vědomosti dětí o Německu načerpané zčásti v předchozích úkolech pak prověřila hra Riskuj! Kvízové otázky se týkaly německé geografie, historie, osobností, kultury a turistiky.

Z osobností dětem nejvíce vrtal hlavou autor Vinnetoua – spisovatel Karel May, historicky nejúspěšnější pilot Formule 1 Michael Schumacher či německý astronom Johannes Kepler. Naopak poznat Beethovena či Einsteina pro většinu nebyl žádný problém. V otázkách z historie řada dětí věděla odpovědi na otázky z druhé světové války či poznala Berlínskou zeď, problematičtější však byly starší dějiny a třeba uhodnutí z uvedených možností Otty von Bismarcka, který stál za sjednocením Německa v roce 1871. Při otázkách z geografie se dětem nejčastěji pletla nejvyšší hora Německa Zugspitze s nejvyšší horou Rakouska Grossglockner, zato však dokázaly mezi desítkou států vybrat správně Itálii, která s Německem nesousedí. Větším oříškem však bylo odhalit mezi Švýcarskem, Rakouskem, Lucemburskem, Lichtenštejnskem, Nizozemskem a Belgií stát, kde není němčina úředním jazykem. Mezi otázkami z kultury a turistiky pak děti často dobře tipovaly, že Neuschwanstein inspiroval Walta Disneye k vytvoření zámku Šípkové Růženky, na zámku Moritzburg nedaleko Drážďan se natáčel československo-německý pohádkový film o Popelce nebo že Braniborskou bránu můžeme navštívit v Berlíně.

Nejlepší soutěžící získali po každé aktivitě sladkou odměnu, z programu o Německu odcházeli navíc s novými vědomostmi a plni zážitků.

 

Foto z táborů:

https://www.facebook.com/media/set/?vanity=eurocentrum.plzen&set=a.10157881639893026

https://www.facebook.com/media/set/?vanity=eurocentrum.plzen&set=a.10157815344348026

https://www.facebook.com/media/set/?vanity=eurocentrum.plzen&set=a.10157794742128026

Autor: Jana Čechová, Eurocentrum Plzeň