Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Akce Eurocentra

Kalendář akcí

Název akce Eurodesk slaví 30 let
Datum 28.11.2020 14:00 - 18:00
Typ akce Konference
Místo akce Praha / Praha 1 / online
Popis akceEvropská informační síť Eurodesk slaví 30 let své existence. Připojte se k virtuálním oslavám prostřednictvím živého vysílání: https://www.youtube.com/watch?v=f5igu-2PJ9Q

Evropská informační síť Eurodesk slaví 30 let své existence. Připojte se k virtuálním oslavám prostřednictvím živého vysílání: https://www.youtube.com/watch?v=f5igu-2PJ9Q

Program:
Start ve 14:00 - zahájení úvodní slovo
14:30 – I. blok „Člověk a vztahy v digitálním světě“
Digitální svět nás teď pohltil víc než kdy před tím. Pracujeme online, učíme se online, vyrůstáme online, vídáme se online, hrajeme si online, seznamujeme se online, diskutujeme online… Spousta z nás si ale klade otázku, co to s námi dělá? Jaký to má vliv na mezilidské vztahy? Uškodí nám to, nebo se z této krize stane příležitost?
Diskutovat budou socioložka Markéta Šetinová a psycholožka Alžběta Protivanská.
------------------------------------------------------------------
15:30 – II. blok „Dezinformace, manipulace a kritické myšlení“
Svět se stále zrychluje, každý den na nás média a sociální sítě chrlí kvanta informací, neustále se něco děje. Rozdělená společnost, stoupající napětí a záplava dezinformací. Politika, zdraví, historie, životní prostředí, vzdělávání… Dezinformace se dnes dotýkají téměř každé části našeho života. Jak se v tom všem ale zorientovat? Jak fungují fake news? A co na to mladá generace?
Diskutovat budou politolog Miloš Gregor a programátor Matyáš Boháček.
------------------------------------------------------------------
16:30 - III. blok „Jak mluvit o nedávné (nepříjemné) historii?“
Téměř před třiceti lety začala jugoslávská válka. Zanechala za sebou statisíce mrtvých, miliony zničených životů a hluboké jizvy na duších všem zúčastněným. Letité soužití se rozpadlo jako domeček z karet a soused zvedl zbraň proti sousedovi. Jaké jsou spouštěcí mechanismy takových konfliktů? Jak učit další generace nedávnou historii? Jak takovým konfliktům předcházet?
Diskutovat budou bývalý vyšetřovatel Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii Vladimír Dzuro a koordinátor projektu "Kam vedie nacionalizmus a extrémizmus?" Kamil Sládek.
------------------------------------------------------------------
Na konci každého bloku bude prostor i pro Vaše dotazy, které budete moci psát v průběhu diskuse do chatu či komentářů. Můžete se tak zapojit a zeptat se hostů na to, co Vás zajímá.