„Naše demokracie je islámská“


Jan Nevyhoštěný, Lidové noviny, 9. listopadu 2009

Nový íránský chargé d’affaires v Praze Rašíd Hasanpúrbei obhajuje v rozhovoru pro LN volby íránského prezidenta i kontroverzní diskusi o holokaustu.

* LN Vzájemné vztahy Česka a Íránu jsou poznamenány problémy kolem perského vysílání amerického rádia Svobodná Evropa z Prahy. Dlouhodobě jsou jen na úrovni chargé d’affaires, nikoliv velvyslanců. Myslíte, že se to může v dohledné době změnit?

Vztahy Íránu a Československa byly v minulosti plnohodnotné a velmi dobré. Česká republika však poskytla své území jako platformu pro vysílání rádia Farda, které je vůči Íránu nepřátelské. Omezení diplomatických styků byla reakce na něj. Ale musíme se dívat do budoucna a já věřím, že navážeme na naši spolupráci v minulosti. Američané si postavili v Praze novou budovu a navýšili také ohromně rozpočet na vysílání v perštině, nicméně účinnost tohoto rádia, co se týče oslovování našich lidí, je velmi malá.

Iranian President Mahmoud Ahmadinejad, addresses a crowd during a rally to celebrate the 29th anniversary of the 1979 Islamic Revolution at Azadi Square in Tehran on Monday in Tehran, Iran, Monday, Feb. 11, 2008. Iran's supreme leader Ayatollah Ali Khamenei's picture is seen on background.(AP Photo/Hasan Sarbakhshian)

Íráncům je nutno zažívat demokracii „islámskou“, nám byla dlouhá desetiletí vnucována demokracie „lidová“. Na snímku íránský prezident Mahmoud Ahmadínežád 11. února 2008 při projevu u příležitosti 29. výročí islámské revoluce. Za zády mu visí obraz nejvyššího íranského duchovního vůdce ajatoláha Alí Chameneího. Foto čtk

* LN Ale podle jiných informací je toto vysílání v Íránu relativně populární a například během protestů proti údajně zmanipulovaným prezidentským volbám v červnu bylo pro mnoho lidí jediným alternativním zdrojem informací.

Já ale mluvím o většině lidí. Každé vysílání si najde své posluchače, to není žádné tajemství a nebudeme to popírat, nicméně důležitá je celková účinnost. Lidé mají satelity či internet, je spousta možností, kde získat informace. To, co vysílá Farda, si dokážou porovnat s realitou a vědí, že to není pravda. Demokracii nemůžete importovat zvenčí. Každá země k ní musí najít cestu sama. To je její pravý smysl. Naše demokracie je islámská a vychází z našich kulturních tradic.

* LN Letos v červnu svět šokovaly zásahy při protestech proti zmanipulovaným volbám. Jak můžete mluvit o demokracii, když složky režimu brutálně bijí demonstranty pouze kvůli jejich odlišným názorům?

Silná opozice je nedílnou součástí každé demokracie, jsou to dvě strany jedné mince. Opozice ale musí hrát podle pravidel. Musí se ztotožňovat s demokratickými procesy, ne s násilím. Hlavní proud opozice u nás není proti systému, funguje v rámci něho. Ti, kteří jsou proti systému, vlastně vůbec nejsou politickými skupinami – nedodržují pravidla a dělají problémy. Každá země má speciální jednotky proti výtržníkům. Jak odpovědět na násilí jinak než násilím?

* LN Lidové noviny v té době otiskly exkluzivní svědectví dívky z Isfahánu, která popisovala otřesné případy, jako bití těhotných žen či shazování studentů ze střech univerzit a následné zastrašování pozůstalých. Myslíte, že je to přiměřená reakce na nepokoje?

Z jednoho svědectví není možné dělat takovéto závěry. Podle nedávného nezávislého průzkumu, dokonce amerického, více než 70 % lidí v Íránu věří, že výsledky voleb byly v pořádku. A vůbec, jaká země ve světě nemá chyby? Nějaké podvody se jistě odehrály, ale jen okrajově. Náš systém je založen na brzdách a protiváhách a žádné masivní falšování by neprošlo, to chci zdůraznit. Volební podvody se objevují i ve Francii či Británii. Porovnávejte naši demokracii s ostatními zeměmi našeho regionu, uvidíte ten obrovský rozdíl.

* LN Írán v očích velké části světové veřejnosti představuje hrozbu. Pokračujete v kontroverzním jaderném programu, testujete rakety schopné zasáhnout EU. Proč země, která čelí velkým ekonomickým problémům, vynakládá takové obrovské prostředky na tyto programy?

Právo na sebeobranu každé země je zakotveno v Chartě OSN. V dějinách nenajdete příklad toho, že by Írán na někoho zaútočil.

* LN Kým je tedy Írán ohrožován?

A kdo ohrožuje Česko? Proč jste pod deštníkem NATO? Chcete se přece bránit proti potenciálním nepřátelům.

* LN Ale je tu rozdíl v tom, že v Česku nejsou lidé zabíjeni revolučními gardami na demonstracích a náš prezident nevyhrožuje žádné zemi, že ji smete do moře.

Ale naopak, to Izrael neustále vyhrožuje naší zemi, a to naprosto jasně. Náš prezident se jen staví k těmto hrozbám čelem a upozorňuje, že odpověď na jakýkoliv izraelský útok nebude nijak mírná. Jeho pozice je v tomto naprosto pochopitelná. Je to rovnice: hrozba rovná se náležitá odpověď.

* LN Totéž si však říkají i Izraelci, jejichž „sionistický režim“ je terčem Ahmadínežádových slovních výpadů. Proč chce zničit režim, který je ustaven na základě svobodných voleb podle všech demokratických standardů?

Podívejte se ale, jak se ten režim chová. Nedodržuje žádné rezoluce OSN, všechny zůstaly jen na papíře. Co zprávy o izraelských zločinech v Gaze? Izraelská politika jde naprosto proti veřejnému mínění celého světa.

* LN Nevím, jestli existuje nějaký celosvětový průzkum, ale například v Česku je podpora Izraele veliká.

Ano, podpora existence Izraele, ale ne jeho chování. Chování režimu na okupovaných územích se odsuzuje i tady. Izrael sám má problém s legitimitou vlastního režimu.

* LN Takže ji zpochybňujete?

My bereme Palestinu jako celek i s obyvateli, kteří byli vyhnáni v roce 1948. Máme plán, jak situaci řešit. Uprchlíci se musí navrátit a v následných svobodných volbách se rozhodne o budoucnosti a legitimitě režimu.

* LN Proč íránský prezident neustále dráždí svět zpochybňováním holokaustu?

Jeho tvrzení jsou často zcela dezinterpretována. Názory našeho prezidenta vycházejí z toho, že Izrael zneužívá holokaustu k ospravedlňování své politiky. To je hlavní problém. Zpochybňovat holokaust je nesmyslné, ale musí se nadále zkoumat, hlavně co se týče počtu obětí.

* LN Ale tomu se už od války věnuje spousta vědeckých institucí. V čem jsou počty obětí holokaustu sporné? Co chce váš prezident zpochybňovat například na tom, že v holokaustu bylo zavražděno téměř 80 tisíc českých Židů?

Stále se objevují nová svědectví… Jde ale právě o ta čísla a jejich zneužívání Izraelem a jeho lobby.

Autor: Jan Nevyhoštěný

Sdílet tento příspěvek

Další aktuality