Miloš Zeman je prý eurofederalista

28.12.2008
čtk

Někdejší předseda sociální demokracie a expremiér Miloš Zeman je pro přijetí Lisabonské smlouvy a proti ratifikaci dokumentů o výstavbě amerického radaru v ČR.

Zeman to uvedl v několik dní starém a dnes odvysílaném rozhovoru pro televizi Prima. Někdejší předseda vlády také slovy o zbabělosti kritizoval postup své bývalé strany, která v parlamentu zablokovala schválení mandátu českých vojáků pro příští rok. Současný šéf ČSSD Jiří Paroubek v reakci konstatoval, že respektuje Zemanovo právo mýlit se.

Já si myslím, že je to hloupost kombinovaná se zbabělostí, komentoval postup opozice Zeman. Boj proti teroristům v zahraničí podle něj snižuje riziko jejich útoku na českém území. Druhým argumentem pro mise je podle něj existence profesionální armády. Je zcela logické, že půjde do těchto misí, zdůraznil s tím, že nelze spojencům odmítat podporu v jejich těžké chvíli v Afghánistánu.

Podle Paroubkova dnešního vyjádření se ale ČSSD rozhodla nabídnout současné vládě kompromis a výměnou za zrušení či rozsáhlé omezení zdravotnických poplatků umožnit schválení materiálu k zahraničním misím, ovšem za snížení vládou předpokládané účasti v Afghánistánu. Zeman se podle něj v poslední době už poněkolikáté plně angažuje na straně koaliční vlády Mirka Topolánka.

Pokud by vláda akceptovala pravidla hry, ke kterým sama vyzývala, tedy i výměnu podpory Lisabonské smlouvy za radar, mise do Afghánistánu by byla schválena. Pokud by vláda měla alespoň minimální zájem na našem zahraničním renomé, rozdělila by hlasování o ostatních misích od mise do Afghánistánu, neboť s ostatními misemi nemá ČSSD problém, zdůraznil Paroubek.

Radar amerického protiraketového deštníku je podle Zemana namířen proti Rusku a má za úkol především sledovat její kosmodrom v Plesecku. Političtí představitelé, kteří už několik let vysvětlují českým občanům jiné důvody vzniku radaru, by měli podle bývalého předsedy ČSSD odejít.

Rusko je totiž podle expremiéra v základním konfliktu 21. století na stejné lodi jako západní země v boji s islámským terorismem. Právě touto hrozbou a možností, že by teroristé mohli získat například kufříkovou atomovou bombu, pak Zeman zdůvodnil svou podporu posilování zahraničního angažmá české profesionální armády.

Zeman také zdůraznil, že respektuje euroskeptický názor současného prezidenta a svého dlouholetého politického rivala Václava Klause. Já jsem druhý extrém… Já jsem také menšina, ale přesně obrácená. Já jsem totiž eurofederalista, který by si přál, aby časem, postupně, vznikly Spojené státy evropské s jednotnou zahraniční, obrannou a další politikou, vysvětlil expremiér.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek