Přejít na obsah

Vyhledávání

30/05/2015 20:22:17


Hlavní menu

Češi jsou vůči EU skeptičtější než Řekové

Euroskop, 29.05.2012

Evropané přestávají věřit evropské integraci. Vyplývá to z průzkumu provedeného agenturou Pew Research Center v 8 členských zemích EU. Jeho výsledky ukazují i výrazné rozdíly v názorech občanů jednotlivých zemí EU. Zatímco Češi se ukázali jako jedni z největších euroskeptiků, sousední Němci a Poláci patří k nejsilnějším podporovatelům EU.

„Evropský projekt, který začal spolu s vytvořením malého společného trhu v roce 1957 a rozrostl se do širšího jednotného vnitřního trhu v roce 1992 a poté vytvořil jednotnou měnu v roce 2002, je hlavní obětí probíhající evropské dluhové krize," tvrdí autoři studie.

Pouze 34 procent z více než 9 tisíc dotázaných se domnívá, že evropská ekonomická integrace posílila hospodářství jejich země. Téměř ve všech zemích si více než polovina obyvatel myslí, že evropská ekonomická integrace jejich hospodářskou situaci zhoršila. V Řecku tento názor sdílí 70 procent dotázaných, ve Francii 63 procent, v Británii a v Itálii 61 procent, v České republice 59 procent a ve Španělsku přesná polovina. Pouze v Německu převažuje počet lidí, kteří považují roli evropské integrace v jejich hospodářství za kladnou (59 procent).

 průzkum  

Přes rostoucí nedůvěru v přínos integrace pro ekonomiku si myšlenka spojené Evropy udržuje přízeň Evropanů. Tři pětiny z nich vidí Evropskou unii v pozitivním světle. Nejvíce nakloněni Evropské unii jsou Poláci a Němci (69 resp. 68 procent ji vidí pozitivně). Nikterak překvapivě jsou na opačném pólu Češi (34procentní podpora), přičemž jsou dokonce negativnější než Řekové (37 procent) a Britové (45 procent).

Podpora evropské integraci přitom podle výzkumníků Pew Research Center klesla ve srovnání s rokem 2007 ve všech zkoumaných zemích.  Největší pokles zaznamenala v Česku a ve Španělsku (o 20 procentních bodů) a v Itálii (o 19 procent).

Zajímavé je i vnímání jednotlivých zemí ostatními národy. Všechny země kromě Řecka považují za nejpracovitější evropský národ Němce. Jediní Řekové si myslí, že nejpilnějším národem v EU jsou oni sami.

Co se týče korupce mají v Evropě nejhorší obraz Italové. Pouze Řekové, Poláci a Češi se považují za více zkorumpovaný stát než tato středomořská země. Všechny národy se nicméně shodnou, že nejméně úplatní jsou Němci.

Autor: Euroskop

Související články

MPO vypsalo 1. výzvy na předkládání žádostí o dotace EU

čtk, 29.05.2015
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vypsalo jako první resort výzvy k předkládání žádostí o dotace z evropských fondů v novém programovém období. Připraveno je v nich...

Parlamentem prošla evropská úmluva o ochraně dětí

čtk, 27.05.2015
Poslanci schválili úmluvu Rady Evropy z roku 2007, která řeší ochranu dětí proti sexuálnímu vykořisťování a pohlavnímu zneužívání. Umožnila to loňská novela, kterou se do trestního zákona...

Komisi se nelíbí německá pravidla o minimální mzdě v autodopravě

čtk, 20.05.2015
Evropská komise došla k závěru, že Německo aplikací svého zákona o minimální mzdě na dopravce porušuje pravidla Evropské unie. Komise to oznámila s tím, že kvůli věci, na kterou si...

Komise schválila Česku Program rozvoj venkova

čtk, 19.05.2015
Evropská komise České republice schválila šestý podpůrný program, tentokrát Program rozvoje venkova. Na období 2014 až 2020 je na něj celkem vyčleněno 2,31 miliardy eur...

Štalmach: současnost je svět chaosu

Euroskop, 18.05.2015
Představení policy paperu k roli České republiky ve Společné bezpečnostní a obranné politice EU proběhlo v CEVRO Institutu.
Rozhovory
Experti o vztazích EU k Asii
Lucie Priknerová, Euroskop, 26.5. 2015
V souvislosti s květnovou návštěvou Federicy Mogheriniové s Jižní Koreji a v Číně jsme se zeptali odborníků, jak její cestu hodnotí