Europoslanci: ČR by měla lépe kontrolovat udělování dotací EU

27.03.2014
Euroskop

Čeští politici by měli zřídit parlamentní výbor, který by vyšetřil, kdo profitoval z podvodů a korupce při udělování dotací. Vyzvala je k tomu členka výboru pro rozpočtovou kontrolu EP Ingeborg Grässleová z Německa, podle níž český systém evropských dotací umožňoval podvádět ve velkém.

„Členkou výboru jsem už deset let a už jsem zažila spoustu kontrol. Vůbec poprvé mám ale dojem, že v tomto systému bylo možné v obrovském objemu provádět podvody. Auditoři, kteří měli projekty kontrolovat, je navíc vůbec nekontrolovali,“ prohlásila Grässleová.

Kritizovala také české úřady, které se podle ní dosud vůbec nesnažily zjistit, kdo měl z takto nastaveného systému prospěch. „Poprosila jsem proto své české kolegy z Parlamentu a Senátu, aby zřídili vyšetřovací výbor. Pro nás je velmi důležité, abychom zjistili, jak to mohlo takhle dlouho více než pět let fungovat,“ dodala Grässleová.

Čerpání evropských peněz kritizoval i šéf delegace výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Jens Geier, který také zastupuje Německo. „V roce 2011 byla míra chybovosti v ČR nejvyšší v EU a dosud se nezlepšila. Docházelo zde k politickému výběru projektů. Víme o situacích, ve kterých docházelo ke korupci,“ poznamenal Geier, podle nějž největší problémy byly hlavně v oblasti regionálních programů.

Evropský rozpočtový výbor už dříve zjistil, že výdaje na projekty v ČR nebyly v souladu s evropským právem. Podle výboru za to mohlo mimo jiné to, že řídící a kontrolní orgány v ČR byly neúčinné. „ČR tak, bohužel, přišla o velké množství peněz. Jde o více než 0,5 miliardy eur (13,75 miliardy korun), a to nehovořím o dodatečných opravách v oblasti dopravy a životního prostředí,“ doplnil Geier.

Vyhlídky do budoucnosti

Kontrolní výbor přesto při své dvoudenní kontrolní návštěvě ČR pouze nekritizoval. „Budeme odtud odjíždět s pocitem, že zde došlo k pokroku. Jsme spokojenější, než když jsme sem přijeli,“ shrnul další člen výboru Derek Vaughan z Velké Británie. Geier zase vyzdvihl, že v ČR díky evropským penězům vzniklo v končícím programovém období přes 72.000 nových pracovních míst.

Důraz na zlepšení čerpání položila při setkání s europoslanci i ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová. „Pro vládu je efektivní využívání fondů EU jednou z klíčových priorit, a proto se potřebujeme poučit z chyb, které se staly, i z dobrých příkladů kvalitně realizovaných projektů. Do budoucna bychom se rádi vyhnuly slepým uličkám a jiným prvkům komplikujícím využívání evropských podpůrných nástrojů pro růst a zaměstnanost v České republice. Jde nám sice o využití peněz; ale především nám jde o důvěru občanů,“ řekla.

Pětičlenná delegace Evropského parlamentu je v Praze na dvoudenní návštěvě, na programu má setkání se zástupci institucí, kteří se čerpáním fondů EU zabývají. Členové delegace diskutovali o problematice kontroly a auditů s náměstky ministrů několika resortů. Jedná se o skupinu poslanců kontrolního výboru Evropského parlamentu, do jehož kompetence spadá i prověřování využívání prostředků evropského rozpočtu vydávaného na podporu rozvoje států a regionů. Zástupci tohoto výboru navštěvují všechny státy EU. Jediným českým delegátem byl europoslanec Vojtěch Mynář (ČSSD), který v daném výboru působí.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek