Vláda: Sankce EU vůči Rusku ekonomiku ČR zásadně neovlivní

31.07.2014
čtk

České republika při úterním rozhodování o hospodářských sankcích proti Rusku postupovala tak, aby pomohla udržet jednotný postup celé Evropské unie vůči Rusku a současně ochránila co nejvíce tuzemskou ekonomiku a pracovní místa. Uvedl to ve středu v tiskovém prohlášení premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Podle vlády dohodnuté sankce nebudou mít žádný zásadní vliv na českou ekonomiku. Předseda opoziční TOP 09 a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg nevyloučil, že se sankce Česka dotknou, považuje to ale za malou oběť. Opoziční ODS má premiérův názor za alibismus.

Velvyslanci členských zemí EU se v úterý v Bruselu předběžně dohodli na balíku ekonomických sankcí proti Rusku kvůli jeho postupu v krizi na Ukrajině, které se týkají přístupu ruských státem vlastněných bank na finanční trhy, obchodu se zbraněmi a dodávek vyspělých technologií pro ropný průmysl. Zasáhnout mají i obchod se zbožím dvojího určení pro civilní i vojenský sektor. Platit by měly od čtvrtka poté, co je formálně schválí členské státy.

Sobotka varoval před „novou železnou oponou“

Česká vláda ve středu oznámila, že se k opatřením připojila. „Toto rozhodnutí je reakcí na ruskou neochotu mírově vyřešit konflikt na Ukrajině,“ řekl po jednání kabinetu ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. „Při jednání o podobě nových sankcí postupovali zástupci České republiky tak, aby pomohli udržet jednotný postup celé EU vůči Rusku a současně ochránili co nejvíce tuzemskou ekonomiku a pracovní místa. Je dobře, že sankce nemají plošný hospodářský charakter a cílí na omezený okruh oblastí. Věřím, že další sankční opatření už nebudou potřeba a že převáží rozum a diplomacie,“ uvedl v prohlášení Sobotka a varoval před vznikem nové hospodářské nebo politické železné opony na východní hranici Ukrajiny.

Dienstbier podotkl, že ČR při vyjednávání prosazovala, aby sankce byly přednostně orientovány na vojenské dodávky, a ne na obchod s civilním zbožím. „Vzhledem k tomu, že Česká republika se ve vztahu s Ruskem soustředí primárně na civilní dodávky, nově dohodnuté sankce nebudou mít žádný zásadní vliv na českou ekonomiku,“ uvedl úřad vlády v tiskovém prohlášení.

Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) vláda zatím nemá odhady, jaký konkrétní dopad budou mít nové sankce na české firmy. Bude podle něj velmi záležet na odpovědi, kterou na přijatá opatření zvolí Rusko. „Protože tu nikdo nezná, tak není možné kalkulovat ty důsledky,“ řekl dnes ČTK.

„My v KDU-ČSL se domníváme, že to je krok správným směrem. Že je potřeba ukázat, že některé věci se prostě nedělají, a tohle je forma, která je akceptovatelná,“ řekl k tomu ČTK vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

TOP 09 chce vyloučit Rusko z Rady Evropy

Schwarzenberg doufá, že nově přijaté sankce budou stačit. „Když nebudou stačit, budou muset být přísnější,“ uvedl předseda TOP 09. Nesdílí ale názor vlády, že nové sankce na českou ekonomiku nebudou mít vliv. „Je možné, že ta či ona sankce do jisté míry poškodí českou ekonomiku, nebo jinou evropskou ekonomiku,“ poznamenal Schwarzenberg.

„Od nás se pouze vyžaduje, že se možná růst HDP sníží o čtvrt nebo půl procenta. To je zajisté nepříjemné, ale když je to jediná oběť, kterou přinášíme pro svobodu v Evropě, tak bychom byli velmi šťastná generace,“ doplnil exministr zahraničí s odkazem na smrt tisíců předků na bojištích po celém světě. TOP 09 chce také získat podporu pro vyloučení Ruska z Rady Evropy, kde má Moskva nyní pozastaveno hlasovací právo.

ODS předpokládá, že se ekonomické sankce proti Rusku nějakým způsobem dotknou i Česka. „Alibismus, který předvádí pan premiér Sobotka, je úplně nepochopitelný. Mají-li být ty sankce účinné, má-li je Rusko pocítit a má-li na základě nich změnit svou politiku, tak je přece logické, že se určitým způsobem mohou dotknout i těch, kteří ty sankce uplatňují,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala. Za odpovědné by naopak považoval, kdyby vláda s možnými dopady seznámila české podnikatele.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek