Tusk bude v Praze jednat o dohodě s Británií a migrační krizi

05.02.2016
čtk

Předseda Evropské rady Donald Tusk přijede 16. února do Prahy. S premiérem Bohuslavem Sobotkou bude jednat o dohodě mezi EU a Velkou Británií a o migrační krizi, Sobotka to uvedl na svém twitteru. Součástí návrhu dohody s Británií, který Tusk zveřejnil, je mechanismus, který umožňuje omezit výplatu sociálních dávek pro přistěhovalce.

„16.2. budu v Praze jednat s předsedou Evropské rady Tuskem. Tématem bude dohoda s Velkou Británií a řešení migrační krize,“ napsal na svůj twitterový účet Sobotka.

Předseda vlády se s Tuskem sejde těsně před summitem Evropské rady, který se má oběma tématy zabývat. Summit Evropské rady se v Bruselu koná 18. a 19. února.

Návrh dohody s Británií je podle Tuska dobrým základem

Reformy, které od Bruselu požadují Britové, se týkají čtyř oblastí. Největší spory se očekávají kolem možnosti omezit vyplácení sociální podpory pro lidi, kteří se na ostrovy přistěhovali z jiných členských států EU. Podle státního tajemníka pro EUTomáše Prouzy se mezi státy EUpovede debata o podmínkách využití této „záchranné brzy“.

Podle Tuska je návrh dobrým základem ke kompromisnímu řešení britských požadavků.

Některé státy se obávají diskriminace ze strany Británie

Některé státy považují takový přístup za diskriminaci a zásah do jednoho z pilířů evropské integrace – volného pohybu osob. Hlasitě proti se stavělo například Polsko. Poláci představují nejpočetnější skupinu přistěhovalců do Velké Británie.

Z českého hlediska je podle Prouzy klíčové najít takové řešení, které umožní udržet Velkou Británii v EU, aniž by docházelo k diskriminaci. „A jako předsednická země Visegrádu si naši část odpracujeme,“ sdělil Prouza v textové zprávě ČTK. Je pravidlem, že představitelé V4, do níž vedle ČR patří Maďarsko, Polsko a Slovensko, se před jednáním unijních summitů schází a snaží se hledat společné pozice.

Smlouva mezi EU a Londýnem dále upravuje účast zemí neplatících eurem na rozhodování států eurozóny, obsahuje závazek k prohloubení spolupráce v oblasti digitalizace a energetiky a snížení administrativní zátěže. Británie si vymínila i právo neúčastnit se další politické integrace členských zemí EU.

Autor: čtk, Euroskop

Sdílet tento příspěvek