Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Po vstupu do EU se Češi míň stěhují do ciziny

24.06.2005
Ani rok po vstupu Česka do Evropské unie se Češi nezačali stěhovat natrvalo do bohatších zemí, byť jsou pro ně hranice mnohem více otevřeny.

Po vstupu do EU se Češi míň stěhují do ciziny

Ani rok po vstupu Česka do Evropské unie se Češi nezačali stěhovat natrvalo do bohatších zemí, byť jsou pro ně hranice mnohem více otevřeny. Podle včera zveřejněných čísel Českého statistického úřadu se v prvním čtvrtletí letošního roku vystěhovaly jen čtyři tisíce lidí. Rok předtím - ještě před vstupem do společenství - to bylo třikrát více, dvanáct tisíc.
Čechy za hranice nepřilákaly ani vyšší výdělky. Britský ministr pro imigraci Des Browne například letos na jaře zveřejnil statistiku, podle které do jeho země přišlo mnohem více pracovníků z Polska či Litvy. Dokonce i Slováků, jichž je o polovinu méně než Čechů, zamířilo do Británie 13,5 tisíce. Tedy o 4,5 tisíce více než lidí z Česka. (Tito Češi se ale do včera zveřejněné statistiky nepočítají, jelikož v Británii získali jen povolení k práci, ale trvale se tam neusadili.)
Z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění navíc vyplývá, že skutečný zájem o práci v cizině má jen dvanáct procent obyvatel.
Přestože Češi nemíří houfně do ciziny, podle včerejších dat statistiků jich v republice ubývá. V prvním čtvrtletí se narodilo o pět tisíc dětí méně než kolik lidí zemřelo.

Nebýt cizinců, vymíráme

Naopak se Česko se v posledních letech stává stále častěji cílem přistěhovalců. Právě díky nim se počet obyvatel republiky zvýšil. Na konci března žilo v České republice 10 223 713 lidí, což je o osmnáct tisíc více než vloni.
Cizinci, především Slováci, Ukrajinci a Poláci, přitom pracují často na místech, o které Češi nemají zájem. Ukrajinci pracují především na stavbách, Slováci jako lékaři či pokladní v supermarketech, Poláci jako horníci.
HN před nedávnem informovaly například o firmě Moravolesk z okresu Jeseník, která má problém sehnat pracovníky, i když je v regionu nezaměstnanost čtvrtá nejvyšší v republice. Podnik vyrábějící bižutérii musel požádat o povolení najmout 120 Ukrajinců.
"Místní lidé raději zůstávají doma na podpoře, i když výdělky jsou u nás vyšší než minimální mzda," stěžuje si personalistka z Moravolesku Světlana Švehlová.

Úprk z Moravy do Prahy

V rámci republiky se ale začínají častěji stěhovat i Češi. Nejvíce míří za prací do Prahy a středních Čech. Naopak okresy na střední a severní Moravě či ve Slezsku se vylidňují. Z Olomouckého, Zlínského či Moravskoslezského kraje se tak v prvním čtvrtletí roku více lidí odstěhovalo, než sem přišlo z jiných regionů. Jen Ostrava přišla kvůli vystěhovávání o necelých tři sta lidí, Bruntál o polovinu.
Stát hodlá začít stěhování za prací podporovat. Vláda minulý týden odsouhlasila návrh svého místopředsedy pro ekonomiku Martina Jahna, aby si firmy mohly do nákladů započítat peníze vynaložené na dojíždění a přechodné ubytování zaměstnanců.
Personální agentura Kappa People zase zahájila s pomocí peněz z evropského fondu Phare projekt pod názvem Získej práci. Je určený nezaměstnaným, lidem, kterým hrozí propuštění, osobám s nízkou kvalifikací či čerstvým absolventům škol.
Uchazeči bude nabídnuto místo po celé České republice. Pracovat do jiného regionu by měl odjet s podepsanou smlouvou a s informacemi o způsobu dopravy i o ubytování.

Méně sňatků i rozvodů

Největší změnu statistici na začátku roku nezaznamenali ve stěhování Čechů po republice či přílivu cizinců, ale výrazném poklesu počtu rozvodů.
I když Češi stále patří k národům, kde je nejvíc rozvodů (končí tak každé druhé manželství), oficiálně bylo rozvedeno od ledna do března o tisíc manželství méně než před rokem. Jenže podle statistiků to není tím, že by si lidé pečlivěji vybírali své životní partnery.
"Počty rozvodů významně závisejí na počtech předchozích sňatků," připomíná ve své analýze statistický úřad. Nejčastěji se přitom rozvádějí manželství po třech až šesti letech.
"V roce 2005 by se měly nejvíce rozpadat svazky uzavřené v období 1999 až 2002. Počet sňatků v tomto období byl již mírně nižší než v polovině devadesátých let," tvrdí statistici.

Češi ubývají, pomáhají cizinci

Víc lidí umře, než se narodí dětí
Na konci března měla Česká republika 10 223 713 obyvatel, což je o osmnáct tisíc více než před rokem. Čechů ale umřelo o pět tisíc více, než kolik se narodilo dětí.
Cizinců přibývá
O Česko má zájem stále více cizinců. Právě díky nim se počet obyvatel zvýšil. Naopak do ciziny se stěhuje třikrát méně Čechů než před vstupem do unie.
Lidé se stěhují do Prahy
V rámci republiky se stěhují lidé především z Moravskoslezského kraje a střední Moravy do Prahy či středních Čech.
Rozvodů a potratů ubylo
Během prvního čtvrtletí bylo v republice rozvedeno 7,9 tisíce manželství, což je o tisíc méně než ve stejném období před rokem. Klesl i počet potratů - o pět set na deset tisíc. O 225 se snížil i počet svateb.
Zdroj: ČSÚ