Chmelař: Bez pomoci EU bychom mohli být popelnice Evropy

28.07.2017
Euroskop, čtk

Bez pomoci Evropské unie by se Česko mohlo stát popelnicí Evropy, aniž by mělo šanci se tomu bránit, řekl v rozhovoru s ČTK státní tajemník pro EU Aleš Chmelař. Téma dvojí kvality výrobků, které se prodávají v totožných obalech, otevřely v Bruselu státy visegrádské čtyřky (V4), tedy Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko. Chmelař se domnívá, že lidé díky němu pochopí, že EU může být prospěšná. Problém s rozdíly v kvalitě zboží pro různé trhy v členských zemích EU podle něj mohou uspokojivě vyřešit pouze společná unijní pravidla.

„V případě, že se objevuje nějaké přeshraniční diskriminační jednání, tak to prakticky nikdo jiný než EU nemůže řešit,“ uvedl Chmelař. „Mohli bychom být totální popelnice celé Evropy, ale neměli bychom jedinou pravomoc, jak s tím něco dělat. Nemohli bychom se obrátit na jednu zemi, protože toto není problém jedné země, je to problém celého evropského trhu,“ doplnil.

Slovenský premiér Robert Fico problém ve čtvrtek řešil s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. „Řekl velice jasný politický závazek, že se tomuto tématu chce věnovat, že se chce sejít se všemi premiéry V4 již během září. Spatřuje v tom možnost ukázat, že občané střední a východní Evropy nejsou občané druhé kategorie,“ komentoval Chmelař Junckerův postoj.

Státy V4 nejsou jen potížisté

Spolupráce zemí visegrádské skupiny v EU podle Chmelaře funguje i u jiných témat, než je kvalita potravin. Středoevropskou čtveřici zemí spojoval například postoj k migraci a odmítání kvót pro rozdělování uprchlíků. Tím si však v EU vysloužila kritiku a nálepku potížistů.

Chmelař tvrdí, že V4 není jen spolkem, který si stěžuje. „Ta témata, u kterých hledáme společná řešení, ale zároveň si na ně nestěžujeme, zkrátka nejsou tolik vidět,“ uvedl. Roli středoevropských států vidí například v jednání o sbližování mezd a životní úrovně v různých členských zemích.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek