Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Jurečka chce zlepšit evropský systém varování pro potraviny

Euroskop, čtk, 13.09.2017

V evropském systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF) by měly být lépe dohledatelné informace o logistickém řetězci, tedy o tom, jak si zboží obchodníci přeprodávají. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) to bude chtít projednat na radě evropských ministrů zemědělství v září. V úterý to řekl na tiskové konferenci po jednání s ředitelem Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) Bernhardem Urlem.

O zefektivnění systému se hovoří poté, co se do Česka, stejně jako do dalších 23 členských států EU, dostaly vaječné produkty kontaminované insekticidem fipronil. Problémem podle Jurečky může být i fungování jednotlivých státních dozorových orgánů.

Systém v Česku podle něj funguje tak, že dozorové organizace, jako je Státní zemědělská a potravinářská inspekce a Státní veterinární správa, informaci do systému dají, a teprve pak informují ministerstvo zemědělství. Systém by se měl podle Jurečky zlepšit, aby byly informace o možných kontaminovaných šaržích dostupné rychleji. Jako příklad uvedl dosledovatelnost krabiček cigaret nebo masa.

RASFF kritizovali také poslanci Evropského parlamentu. Komisař pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis přiznal díl odpovědnosti ve skandálu kolem vajec a slíbil zlepšení. Samotný systém rychlého varování pro potraviny a krmiva ale bránil. "Systém z mého pohledu funguje dobře, informace plynou, jakmile se v něm ocitnou," uvedl. Dodal, že jen díky systému byla infikovaná vejce odhalena.

Podle Andriukaitise by zejména Francie, Nizozemsko, Německo a Belgie měly nyní předložit návrhy na zlepšení komunikace v bezpečnosti potravin. EK kvůli tomu svolala zvláštní schůzku na 26. září.

Autor: Euroskop