Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

ČR podpoří prodloužení evropské licence herbicidu glyfosát

Euroskop, čtk, 07.11.2017

Česká republika bude ve čtvrtek na expertním jednání podporovat prodloužení licence kontroverzního herbicidu glyfosát. Novinářům to v pondělí řekl český ministr zemědělství Marian Jurečka, podle kterého by bylo správné získaný čas využít k dohodě o dalším postupu, například o tom, jak používání glyfosátu do budoucna výrazně omezit.

Experti členských zemí se na prodloužení licence nedokázali 25. října shodnout. Věc se v některých státech EU stala politickým problémem a například Francie žádá naprostý zákaz látky. Evropská komise původně navrhovala desetiletou obnovu licence, ve čtvrtek se chystá přijít s plánem prodloužení o pět let.

Chemickou látku glyfosát, která se používá v přípravcích na odstraňování plevele, Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny označuje za pravděpodobně karcinogenní. Naopak Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropská agentura pro chemické látky (ECHA), o jejichž posudky se opírá Evropská komise, považují glyfosát za neškodný. Látka je aktivní složkou například herbicidu Roundup společnosti Monsanto.

Podle Jurečky je třeba vyjasnit, jakými látkami by měli zemědělci glyfosát nahradit. "V minulosti se stalo, že když se jedna látka zakázala, tak zemědělci ji nahrazovali například mixem či kombinací dvou či tří jiných látek, takže v praxi to přineslo spíše zhoršení stavu životního prostředí," vysvětlil český postoj. Podle Jurečky je zákaz ze dne na den z mnoha důvodů problematický, je však možné používání látky výrazně omezit. V Česku jeho spotřeba za posledních šest let klesla podle ministra o 30 procent.

Autor: Euroskop