Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Ministr Metnar: ČR je v debatách o reformě azylů v EU aktivnější

Euroskop, čtk, 09.03.2018

Česká republika je při jednáních o reformě azylového systému v EU nyní na evropské úrovni aktivnější než dříve, řekl včera v Bruselu novinářům ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar. Česko podle něj diskutuje jak v sérii dvoustranných rozhovorů s partnery, tak s nynějším bulharským předsednictvím EU. To se nyní snaží dojednat pro země přijatelnou kompromisní podobu reformy takzvaného dublinského systému.

Evropská komise s návrhem na změnu systému přišla už v květnu 2016. Od té doby o ní členské země bez úspěchu vyjednávají přes to, že v řadě věcí už shodu nalezly. Spornou otázkou však zůstává navržená možnost v případě krizové zátěže jednoho státu přerozdělovat žadatele o azyl do jiných zemí. To ostře odmítá nejen ČR, ale i další země ze středu a východu unie, naopak jiné státy na tomto "principu solidarity" trvají.

O kompromis se už neúspěšně v loňském roce snažila předsednictví Slovenska i Malty. Nyní tedy se svým pokusem přijdou Bulhaři, kteří loni dostali od premiérů a prezidentů zemí EU úkol snažit se v otázce reformy azylového systému najít kompromis. O věci by mohl summit mluvit už tento měsíc, termín si šéfové států a vlád dali do června.

"My přijeli se stejným stanoviskem, které držíme kontinuálně. Naší snahou je pomáhat v místě vzniku migrace, odstraňování jejích příčin. A samozřejmě ochrana vnější hranice EU a efektivní návratová politika," řekl včera ČTK a Českému rozhlasu Metnar.

Autor: Euroskop