Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Česko bude v EU jednat na vlastní pěst

30.08.2005
Česká republika přestane brát ohled na Poláky a další unijní nováčky a začne v Evropské unii - minimálně v otázkách týkajících se volného pohybu pracovních sil - vyjednávat sama za sebe.

Česko bude v EU jednat na vlastní pěst

Česká republika přestane brát ohled na Poláky a další unijní nováčky a začne v Evropské unii - minimálně v otázkách týkajících se volného pohybu pracovních sil - vyjednávat sama za sebe. "Vláda zamýšlí jednat o zrušení přechodného období bez ohledu na ostatní," řekl premiér Jiří Paroubek ve včerejším projevu k českým velvyslancům, kteří se sjeli na pravidelnou poradu do Prahy.
Nová vyjednávací strategie vlády má ale řadu úskalí, na něž upozorňují jak opoziční občanští demokraté, tak analytici oslovení HN. Podle některých z nich Česko například riskuje, že "jen málo nadějnou sóloakcí" popudí EU i své středoevropské partnery.

Sázka na statistiku

Přechodné období, které znemožňuje hledat si práci v zahraničí, vyvolává u lidí dojem, že jsou v unii občany druhé kategorie, tvrdí premiér. Proto je podle něj žádoucí restrikce - aspoň pro Čechy - stůj co stůj zrušit.
Přesvědčit co nejvíce "starých" zemí Evropské unie, aby k 30. dubnu příštího roku přechodné období revidovaly, chce Paroubek jednoduše: na cestách do zahraničí bude ukazovat tabulky s nízkými počty Čechů, kteří pracují v těch státech unie, kde se to smí. Tedy v Británii, Irsku či Švédsku.
"Chceme využít politické argumentace a statistických dat, která dokazují, že Česká republika nepředstavuje žádné riziko," uvedl premiér. "Třeba Poláci jsou podle statistických údajů mnohem flexibilnější než Češi," dodal.

Šance, nebo nebezpečí?

"V záměru předsedy vlády vidím dva hlavní problémy," upozornil včera Petr Zahradník, expert České spořitelny na problematiku EU.
Přestože by se podle něj dala vyjmenovat spousta argumentů, proč zrovna Čechy do Německa či Itálie na pracovní trh pustit, na staré země unie to s největší pravděpodobností platit nebude.
"Jde o společnou potíž většiny unijních nováčků, a proto není dobré jednat na vlastní pěst," uvedl Zahradník. "Když už chce Česko zdůrazňovat, že v této věci hraje jednu z nejméně rizikových rolí, bylo by taktičtější spojit se aspoň s někým dalším, třeba s Pobaltím. Jinak si můžeme jako nová, nezkušená a relativně malá země v unii udělat dost problémů."
To, že je snaha vlády přinejmenším nereálná, si myslí i politoložka Markéta Pitrová z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. "Bez ohledu na legitimitu pokusu o odstranění přechodného období se domnívám, že aktivita takového typu bude ze strany Evropské unie jednoznačně odmítnuta," tvrdí.
Naopak jistou šanci na úspěch dává Paroubkovi Petr Drulák z Ústavu mezinárodních vztahů v Praze. "Za zkoušku to určitě stojí," říká. "V Evropské unii hraje beztak každý sám za sebe."

Rozdělení politici

Názory na novou vládní strategii se různí i mezi politiky.
Zatímco předseda sněmovního Výboru pro evropské záležitosti Pavel Svoboda (US-DEU) změnu jednoznačně uvítal, europoslanec a stínový ministr zahraničí za ODS Jan Zahradil ji označil jen za Paroubkovo "další plácnutí do vody".
"Koordinování mezi novými zeměmi dosud k ničemu nevedlo, a tak je na čase zvolit jiný přístup," řekl Svoboda.
"Jde jen o další nereálnou deklaraci," uvedl Zahradil. "Pan premiér by udělal líp, kdyby se nejdříve poradil se svými předchůdci. Potom by věděl, že Česká republika nemá absolutně žádné nástroje, jak něco takového dojednat."


O čem mluvil PAroubek
(porada velvyslanců 2005)
Vláda je "proevropská", navzdory zpomalení ratifikace Ústavy EU
Evropská unie musí být pro Čechy více hmatatelná, ne abstraktní
Nový prostor pro české aktivity se otevírá v Rusku, Japonsku a Číně
EU by měla zahájit přístupová jednání s Chorvatskem
Za krach jednání o unijní finanční perspektivě 2007 - 2013 může Tony Blair - "nechtěl se dohodnout"


O čem mluvil Gross
(porada velvyslanců 2004)
Referendum o euroústavě bude spolu s parlamentními volbami 2006
Turecko by mělo mít "evropskou budoucnost"
Zahraniční politika bude zohledňovat hlavně české národní zájmy
USA jsou pro Česko jako člena EU "rodinnými přáteli"
ČR se soustředí na vztahy se sousedy, na Visegrád, Balkán, Kosovo, Blízký východ, Irák a Afghánistán