Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Zástupci 17 zemí EU budou v Praze jednat o penězích na soudržnost

Euroskop,ČTK, 04.11.2019

Zástupci 17 z 28 zemí Evropské unie sdružených ve skupině Přátel koheze se zítra sejdou v Praze, aby jednali o společném postupu při projednávání víceletého finančního rámce EU na roky 2021 až 2027. Budou se snažit prosadit zajištění dostatečného množství peněz na politiku soudržnosti, která má přispívat ke sbližování životní úrovně v různých evropských regionech. Aktuální návrh finančního rámce, který představila Evropská komise, počítá s omezením peněz na tuto politiku, důvodem je očekávaný odchod Británie z EU i zaměření rozpočtu na nové priority.

Cílem summitu je přijetí společné deklarace, která by měla upozornit na význam kohezní politiky pro hospodářskou konvergenci v EU, která přispívá i ke stabilizaci vnitřního trhu a ze které těží i čistí plátci do unijního rozpočtu. Deklarace velké části členů unie by měla i posílit pozici skupiny Přátel koheze při nadcházejícím vyjednávání o konečné podobě víceletého finančního rámce. Jednání původně měla být dokončena v letošním roce, je ale nepravděpodobné, že by prosincový summit EU už našel dohodu.

Státy skupiny Přátel koheze také chtějí klást důraz na to, aby členské státy mohly být více flexibilní při využívání peněz z evropských fondů na politiku soudržnosti. Skupina argumentuje tím, že různé státy mají různé potřeby pro rozvoj svých regionů a nelze stanovit jednotnou prioritu na celoevropské úrovni. Na větší volnost při nakládání s evropskými penězi dlouhodobě tlačí i česká vláda.

Politika soudržnosti je významným zdrojem prostředků pro chudší země EU. V současném víceletém finančním rámci na roky 2014 až 2020 má Česko možnost získat z kohezních fondů zhruba 20,5 miliardy eur (523 miliard korun).

Skupina Přátel koheze je neformální uskupení zemí, které spojuje zájem na zachování současné podoby politiky soudržnosti. Tvoří ji 13 zemí, které do EU vstoupily v roce 2004 a později, Řecko, Itálie, Španělsko a Portugalsko. Na setkání v Praze bude deset účastnických zemí včetně Česka zastoupeno na úrovni premiérů. Ze šesti zemí přijedou ministři, Španělsko bude zastupovat státní tajemník pro evropské záležitosti. Jednání se zúčastní i eurokomisař Günther Oettinger, který byl v končící Evropské komisi zodpovědný za přípravu víceletého finančního rámce.

Na okraj summitu Přátel koheze se uskuteční i jednání premiérů visegrádské skupiny (V4), kterou tvoří Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko. Šéfové vlád V4 se sejdou ještě před zahájením summitu a kromě finančního rámce EU se budou zabývat i klimatickou politikou EU.

Autor: Euroskop