MZV: Francouzština bude potřeba. Ministerstva jsou proti

03.01.2006
Podle Černínského paláce způsobí neznalost francouzského jazyka českých úředníků problémy při předsednictví ČR v EU.

Některým ministerstvům se nelíbí požadavek, aby se jejich úředníci naučili více francouzsky. Ministerstvo zahraničních věcí ale tvrdí, že chabá nebo vůbec žádná francouzština na úřadech může Česku zkomplikovat život v době, kdy bude předsedat Evropské unii. Podle ministerstva zahraničí musejí být úředníci připraveni na hladkou komunikaci s ostatními členskými zeměmi.


„Nestačí pouze znalost anglického jazyka,“ prohlásil ministr zahraničí Cyril Svoboda. Francouzština je totiž vedle angličtiny pracovním jazykem unie. Ministerstvo na ni naléhá o to víc, že v době českého předsednictví budou země řešit zásadní plánovanou reformu rozpočtu EU.


„Nevím, jak už to mám vysvětlit našim kolegům ve vládě a na ministerstvech, že frankofonní evropské země nám budou poskytovat své informace ve čtvrtek odpoledne a v pátek bude potřeba mít pozici. A nebude čas nic překládat do češtiny,“ zdůraznil Svoboda. Upozornil také, že všechny orgány EU sídlí ve frankofonních zemích – Belgii, Lucembursku a Francii. Právě s Francií a také se Švédskem by Česko mělo tvořit týmové předsednictví – Češi mají být jeho hlavou v první půli roku 2009.


K materiálu ministerstva zahraničí, který řeší jazykovou přípravu, se kriticky vyjádřilo šest ministerstev a jeden státní úřad. Dokument uvádí, že od určitého postavení by úředníci měli mít zkoušku z francouzštiny třetího stupně, který je ve státní správě nejvyšší. Předpokládá aktivní znalost jazyka v písemné i ústní podobě.


Mezi resorty, které mají proti větší výuce francouzštiny námitky, je podle zjištění ČTK ministerstvo životního prostředí a ministerstvo vnitra. „Nechápeme, proč zrovna francouzština je vypíchnuta,“ uvedla mluvčí vnitra Radka Kovářová. Podotkla nicméně, že materiál byl připomínkován v první fázi.


Podle ministerstva životního prostředí není reálné, aby vybraní úředníci dosáhli ve francouzštině znalosti druhého až třetího stupně. Ministerstvo dodalo, že zvlášť komplikovaná by byla časově náročná intenzivní výuka. „Tento problém se projeví především u vedoucích zaměstnanců,“ uvedla Jarmila Krebsová z tiskového oddělení ministerstva. Podle ní mají námitky také ministerstva financí, průmyslu a obchodu či spravedlnosti.

Sdílet tento příspěvek