Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Martínek: V unii se vše dělá až na poslední chvíli

03.03.2006
Česká republika nemůže podle ministra pro místní rozvoj Radko Martínka čekat, až bude rozpočet pro léta 2007-2013 schválen. Musí připravovat čerpání fondů EU již dnes.

Česká republika se připravuje na další období čerpání z fondů Evropské unie bez ohledu na to, že dosud nebyl schválen unijní rozpočet na léta 2007-2013. Vláda schválila Národní rozvojový plán, který upravuje rozdělování evropských financí v tomto období. Někteří ministři ovšem dali v minulých dnech najevo, že jim přidělené prostředky nestačí. Ministr pro místní rozvoj Radko Martínek se však s tím, jak v unii příprava na další období vázne, jen těžko vyrovnává.

 

Už brzy začnete s Evropskou unií projednávat strukturu nových operačních programů na další období a rozdělení peněz. Má to vůbec cenu, když Evropský parlament dosud neschválil rozpočet na další období?

 

My nemůžeme čekat, až bude rozpočet unie schválen, což by mělo být někdy v květnu. Musíme se připravovat bez ohledu na to, abychom mohli začít čerpat peníze od počátku příštího roku. Předpokládáme, že rozpočet unie a jeho základní principy se nebudou už příliš měnit, i když v této chvíli probíhají mezi Českou republikou a unií některá tvrdá jednání, například o tom, zda bude možné evropské peníze použít na opravy panelových domů.

 

Je pravda, že se těžko vyrovnávám s tím, že ani jeden z dokumentů, potřebných při přípravu dalšího plánovacího období, unie dosud nedokončila. Tak to prý v unii bohužel chodí, že vše se dělá až na poslední chvíli, musíme se s tím asi smířit.

 

Věříte ještě, že v květnu bude unijní rozpočet na příští období schválen?

Teď už tomu věřím, protože mám zprávy z Evropského parlamentu, že vše směřuje k dohodě, pokud se týče finanční perspektivy. Co se týče dalších potřebných dokumentů, tam to jednání není ještě zcela uzavřeno.

 

Těžko ale bude možné spustit čerpání z nových operačních programů už od začátku příštího roku…

Ten systém Evropské unii je skutečně poněkud zvláštní, takže my můžeme zatím všechny dokumenty projednat jen neoficiálně, což činíme. Ale unie tvrdí, že až se uzavřou ta neoficiální jednání, můžeme už podat oficiální žádost a ke zdržení nedojde. Nicméně naše zkušenosti z tohoto období jsou takové, že ke zdržení téměř jistě dojde. Ale nesmíme připustit, aby zdržení vznikalo z naší viny.

 

Kdy tedy bude možné začít zveřejňovat jednotlivé operační programy?

Já myslím že na podzim tohoto roku, na začátku příštího roku bychom už mohli vypisovat první výzvy k předkládání projektů.

 

To jste optimista..

Jsem, ale pokud nedojde k něčemu neočekávanému, mohlo by se to podařit.

 

Zrychlilo se už čerpání unijních peněz v tomto období? Česko bylo zatím ze všech zemí nejhorší.

Pomalu se rozbíhá, ale stále to není takové, jako bychom si představovali, především kvůli systému zpětného financování, který jsme bohužel pro toto období sami zvolili. Předpokládám, že k výraznému zlepšení v čerpání by mělo dojít na přelomu dubna a května, kdy by měla být dokončena řada stavebních projektů. Zatím mají všechny operační programy s výjimkou jednoho reálnou šanci při vynaložení enormního úsilí přidělené peníze vyčerpat.

 

A v kterém programu už to není reálné?

Jedná se o program pro Prahu, JPD 2. Tam je evidentní, že Praha ty peníze nevyčerpá. Nicméně i další programy mají potíže, nejvíce asi program lidské zdroje, ale i SROP je složitý a jsou zde problémy, hlavně u sociálních projektů.

 

Alena Adámková