Přejít na obsah

Vyhledávání

03/03/2015 17:28:42


Hlavní menu

Katalánci se bouří, je lékem pro Španělsko federalismus německého typu?

čtk, 21.09.2012
Španělský zpěvák Julio Iglesias doporučuje Španělsku spolkové uspořádání po vzoru Německa. K politice se vyjádřil v rozhovoru s  deníkem El Mundo v reakci na nyní opět vybičované nacionalistické vášně Katalánců a Basků. Spolkový systém je podle osmašedesátileté celebrity "dobrou protilátkou proti slepému nacionalismu".

Podle Iglesiase sice není v době hospodářské krize správný čas zavádět ve Španělsku spolkové země. "Ale až bude ekonomika opět vzkvétat, je něco takového realizovatelné," tvrdí madridský rodák.

Zatímco Německo tvoří 16 spolkových zemí s rovnoměrně rozdělenými pravomocemi, Španělsko je administrativně rozděleno na 17 autonomních oblastí s rozdílným rozsahem pravomocí. Katalánsko se v těchto dnech dostalo do otevřené roztržky s centrální vládou, která odmítla jeho požadavek na větší autonomii a možnost podílet se na výběru daní.

Zpěvák milostných písní žijící ve Spojených státech rovněž vyjádřil zklamání nad americkou předvolební kampaní. Nevalné mínění má jak o obhajujícím prezidentovi Baracku Obamovi, tak o jeho republikánském vyzyvateli Mittu Romneymu.

"USA už měly lepší prezidenty a kandidáty," zhodnotil Iglesias, jenž je příznivcem exprezidenta Billa Clintona. "Clinton byl super chlápek, politický intelektuál," prohlásil Iglesias.

Autor: Euroskop

Související články

Komise bude usměrňovat spor mezi Řecka se Španělskem a Portugalskem

čtk, 03.03.2015
Španělsko a Portugalsko, podle řeckého premiéra a šéfa levicového seskupení SYRIZA Alexis Tsipras, vede spiknutí konzervativních sil v Evropě proti zadluženým Aténám. Evropská komise hodlá být...

Der Spiegel: Plánované německé mýtné porušuje právo EU

čtk, 02.03.2015
Návrh německé vlády na zpoplatnění dálnic pro osobní automobily ve dvou svých ustanoveních odporuje právu Evropské unie. S odvoláním na zdroje z Evropské komise o tom...

Bundestag bude projednávat prodloužení pomoci Řecku

čtk, 27.02.2015
Německý spolkový sněm bude jednat o čtyřměsíčním prodloužení evropské finanční pomoci Řecku. Na konci února vyprší platnost současného záchranného programu, pokud by německý spolkový sněm pomoc...

Labouristé a UKIP se přetahují o voliče

24.02.2015
Šéf britských labouristů Ed Miliband má velkou konkurenci v UKIPu, tedy Nezávislých, v čele s Nigelem Faragem. Výraznou a viditelnou ránu labouristů zasadila jejich členka a exšéfka...

V Syrize sílí opozice vůči dohodě s eurozónou

čtk, 24.02.2015
Levicová strana SYRIZA, která po vítězství v lednových volbách vládne Řecku, se potýká s rostoucí vzpourou proti dohodě s eurozónou o pokračující úvěrové pomoci zemi.
Rozhovory
Kraus: Kde hoří synagogy, hoří pak celá města
Lucie Priknerová, Euroskop, 25.2. 2015
Cítí se Židé v Evropě ohroženi? A jak jsme na tom v Praze? Zeptali jsme se tajemníka Federace židovských obcí Tomáše Krause.