Přejít na obsah

Vyhledávání

22/05/2015 21:05:33


Hlavní menu

Katalánci se bouří, je lékem pro Španělsko federalismus německého typu?

čtk, 21.09.2012
Španělský zpěvák Julio Iglesias doporučuje Španělsku spolkové uspořádání po vzoru Německa. K politice se vyjádřil v rozhovoru s  deníkem El Mundo v reakci na nyní opět vybičované nacionalistické vášně Katalánců a Basků. Spolkový systém je podle osmašedesátileté celebrity "dobrou protilátkou proti slepému nacionalismu".

Podle Iglesiase sice není v době hospodářské krize správný čas zavádět ve Španělsku spolkové země. "Ale až bude ekonomika opět vzkvétat, je něco takového realizovatelné," tvrdí madridský rodák.

Zatímco Německo tvoří 16 spolkových zemí s rovnoměrně rozdělenými pravomocemi, Španělsko je administrativně rozděleno na 17 autonomních oblastí s rozdílným rozsahem pravomocí. Katalánsko se v těchto dnech dostalo do otevřené roztržky s centrální vládou, která odmítla jeho požadavek na větší autonomii a možnost podílet se na výběru daní.

Zpěvák milostných písní žijící ve Spojených státech rovněž vyjádřil zklamání nad americkou předvolební kampaní. Nevalné mínění má jak o obhajujícím prezidentovi Baracku Obamovi, tak o jeho republikánském vyzyvateli Mittu Romneymu.

"USA už měly lepší prezidenty a kandidáty," zhodnotil Iglesias, jenž je příznivcem exprezidenta Billa Clintona. "Clinton byl super chlápek, politický intelektuál," prohlásil Iglesias.

Autor: Euroskop

Související články

Cameron: Jednání o vztazích s EU nebudou jednoduchá

čtk, 22.05.2015
Jednání s ostatními lídry Evropské unie o reformě vzájemných vztahů Británie a osmadvacítky nebudou jednoduchá, prohlásil v lotyšské metropoli Rize staronový britský premiér David...

Zdravím, diktátore!, pozdravil Orbána šéf Evropské komise

čtk, 22.05.2015
Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker je proslulý svým přímým vyjadřováním a nejinak tomu bylo i během nynějšího summitu Východního partnerství, tedy lídrů zemí EU a šesti států z východu...

Britské referendum o EU může být již v roce 2016

čtk, 13.05.2015
Britský premiér David Cameron uspořádá referendum o britském členství v Evropské unii dříve než na konci roku 2017, bude-li to možné.

Cameron vyloučil nové referendum o Skotsku

čtk, 11.05.2015
Britský premiér David Cameron v neděli v britské televizi vyloučil, že by Skotové mohli v brzké budoucnosti uspořádat nové referendum o své nezávislosti. Skotská národní strana...

Cameron vyhrál, lídří tří stran rezignovali

čtk, 08.05.2015
Britský premiér David Cameron sestaví většinovou vládu. Jeho konzervativci ve čtvrtek vyhráli parlamentní volby a v 650členné Dolní sněmovně parlamentu získali 331 křesel. Volby přinesly...
Rozhovory
Kanada uzná ochrannou známku České pivo
Marie Bydžovská, Euroskop, 13.5. 2015
Rozhovor Euroskopu s významným evropským diplomatem, který se podílel na vyjednávání obchodní dohody mezi EU a Kanadou.