Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Prezidentské volby na Kypru vyhrál konzervativec Anastasiadis

čtk, 25.02.2013

Prezidentské volby na Kypru vyhrál konzervativní politik Nikos Anastasiadis. Podle konečných výsledků získal v nedělním druhém kole 57,48 procenta hlasů, informovala agentura AP.

"Mou první prioritou je obnovit důvěryhodnost Kypru. Jsem připraven spolupracovat s našimi evropskými partnery a zároveň plnit, jak to jen nejlépe půjde, naše závazky. Slibuji, že přijmu veškerá nezbytná opatření, abych vyvedl zemi z ekonomické krize," prohlásil Anastasiadis ve svém vítězném projevu.

"Kypřané udělili Anastasiadisovi silný mandát, aby uskutečnil svůj reformní program a aby učinil, co je potřeba pro zaručení trvalé rozpočtové a finanční stability (země)," reagoval předseda Evropské komise José Manuel Barroso.

Kypr čeká na pomoc od EU a MMF

Šestašedesátiletý kyperský právník včera zopakoval slib voličům, rozladěným pokračující ekonomickou krizí a patnáctiprocentní nezaměstnaností, že bude usilovat o rychlou dohodu s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem (MMF) o pomoci kyperské ekonomice, od které si investoři slibují záchranu před bankrotem.

Středomořský ostrov se obrátil na EU a MMF s žádostí o pomoc již loni. Země podle odhadů potřebuje úvěrovou podporu ve výši zhruba 17,5 miliardy eur (445 miliard Kč), což zhruba odpovídá ročnímu výkonu kyperské ekonomiky. Část věřitelů není přesvědčena, že bude Kypr schopen případnou pomoc splácet.

Německo nechce pomáhat daňovému ráji

V Německu panuje silný odpor vůči pomoci, protože tamní média popisují Kypr jako oblíbený daňový ráj pro bohaté Rusy. I v německých vládních kruzích panují obavy z praní špinavých peněz na ostrově.

"Moje vláda národní jednoty podnikne nezbytné strukturální reformy a na základě dialogu s našimi evropskými a mezinárodními partnery bude chránit základy, o které se naše hospodářství dlouhodobě opírá, a bude usilovat o splnění stanovených cílů růstu a zaměstnanosti," prohlásil Anastasiadis.

Kypr se potýká s první recesí za téměř 40 let a více než rok nemá přístup na kapitálové trhy.

Anastasiadisův soupeř, levicový kandidát Stavros Malas, svou porážku uznal a vítězi gratuloval. "Teď potřebujeme jednotu, ale budu tvrdě kritizovat vše, co by nebylo v zájmu lidu nebo země," prohlásil Malas.

Autor: Euroskop

Další články v rubrice

SOTEU - Debata o stavu EU

Euroskop, Evropský parlament, 16.09.2020