Přejít na obsah

Vyhledávání

04/05/2015 18:03:07


Hlavní menu

Bývalý soluňský starosta dostal doživotí za korupci

čtk, 28.02.2013

Finanční skandál otřásá Řeckem. Bývalého soluňského starostu a dva jeho spolupracovníci poslal soud na doživotí do vězení za zpronevěru kolem dvou desítek milionů eur (500 milionů korun) z městské pokladny.

Vasilis Papageorgopulos byl starostou druhého největšího řeckého města Soluně v letech 1999 až 2010. Tamější prokuratura začala prověřovat městské účty na základě stížností, že v nich zmizely miliony eur. Stejný trest dostali i dosavadní hlavní podezřelý v případu, pokladník Panajotis Saxonis, který manipulace na účtech přímo prováděl, a hlavní tajemník na radnici Michalis Lemusias, jemuž přitížilo i falšování úředních listin.

Další dva úředníci byli odsouzeni k deseti a 15 letům vězení. Soud neuvěřil tvrzení Papageorgopulose, že neměl o aktivitách přímých podřízených nejmenší ponětí, a odsoudil ho za spoluúčast na zpronevěře obecních peněz. "Nemám nic společného s tímto případem. Jsem si jistý, že někteří lidé umřou s výčitkami svědomí," řekl soudu Papageorgopulos po vynesení rozsudku. "Každopádně to ale nebudeme my," odvětil soudce.

Více na Euroskopu: Řecké daňové skandály rostou
Korupční aféry se v Řecku, stiženém nejhlubší hospodářskou krizí od druhé světové války, jen rojí. Málokdy se ale dostanou k soudnímu řízení, které vyústí v tresty pro hlavní aktéry. Několik velkých řeckých podnikatelů a jeden bývalý ministr obrany skončili nicméně v posledních měsících ve vazbě kvůli podezření z daňových úniků, praní špinavých peněz či přijímání úplatků v rámci státních zakázek.

Autor: Euroskop

Související články

Premiér Sobotka je na návštěvě Berlína

čtk, 04.05.2015
Český premiér Bohuslav Sobotka dnes navštíví Berlín. Jednat bude s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a s německými investory. Na Humboldtově univerzitě přednese projev o výzvách,...

Gauck označil masakr Arménů za genocidu

čtk, 24.04.2015
Německý prezident Joachim Gauck označil masakr Arménů, kterému došlo před 100 lety za genocidu. Spoluodpovědnost za ni podle něj nesou i Němci.

Konflikt uvnitř AfD. Končí Hans-Olaf Henkel

čtk, 24.04.2015
Europoslanec a místopředseda strany Alternativa pro Německo (AfD) ji opouští. V rozhovoru s deníkem Frankfurter Allgemeine Zeitung řekl, že nesouhlasí se snahou "pravicových ideologů"...

Slovinsko: ústavní soud zrušil trest expremiéra

čtk, 24.04.2015
Slovinský ústavní soud zrušil dvouletý trest vězení vynesený v červnu 2013 nad expremiérem Janezem Janšou kvůli údajné korupci a nařídil nový proces.

YouGov: Britští konzervativci vedou nad labouristy

čtk, 22.04.2015
Britská Konzervativní strana premiéra Davida Camerona se v aktuálním předvolebním průzkumu společnosti YouGov poprvé umístila v čele žebříčku, když o procento předčila opoziční...
Rozhovory
Čeští europoslanci o návrzích Komise k imigraci
Petr Zenkner, Euroskop, 23.4. 2015
Evropská komise zveřejnila před Evropskou radou soubor 10 opatření, které je možné zavést pro zlepšení situace ve Středozemním moří. Zeptali jsme se…