Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Maďarský ústavní soud odmítl stížnosti na referendum o kvotách

Euroskop, čtk, 22.06.2016

Maďarský ústavní soud zamítl několik stížností podaných proti referendu o unijních kvótách na migranty, které hodlá na podzim uspořádat vláda premiéra Viktora Orbána. Všelidové hlasování se tedy uskuteční, řekl podle agentury MTI mluvčí vlády Bence Tuzson.

Tuzson potvrdil již dřívější informace, že Maďaři budou o migračních kvótách Evropské unie rozhodovat v září nebo v říjnu.

Přesný termín ještě stanoven nebyl.

Vládní záměr provést toto referendum napadli u nejvyšší justiční instance v zemi levicoví politici, ale neúspěšně, a tak hlasování už nestojí nic v cestě, prohlásil Tuzson.

 

Maďarský nejvyšší soud se referendem zabýval už v květnu

 

Uspořádání referenda již v květnu umožnil maďarský nejvyšší soud, když odmítl žalobu dvou menších opozičních stran proti navrhované otázce, na niž by podle vlády měli hlasující odpovědět. Otázka zní: "Chcete, aby Evropská unie nařizovala povinné přemístění osob bez maďarského občanství do Maďarska bez souhlasu maďarského parlamentu?"

Aby bylo referendum platné, musí se ho zúčastnit alespoň 50 procent voličů.

 

Vláda považuje povinné kvóty za porušení svrchovanosti země

 

Plán na přerozdělení migrantů na základě povinných kvót, schválený loni členskými státy EU, považuje Orbánův kabinet za porušení svrchovanosti maďarského státu. Už v prosinci podal na toto unijní rozhodnutí stížnost u Soudního dvora Evropské unie.

Evropská komise na druhé straně poukazuje na to, že o přerozdělení migrantů se rozhodlo v proceduře, na které se shodly všechny členské země. Podle ní jde proto o právně závazné rozhodnutí.

Autor: Euroskop, čtk