Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Euroskop, čtk, 12.09.2017

Britská vláda se bude zabývat rostoucím množstvím důkazů o tom, že občané jiných členských států Evropské unie čelí s blížícím se odchodem země z tohoto bloku diskriminaci při získávání zaměstnání, pronajímání bytů, kupování domů nebo rezervaci dovolených. Napsal to britský deník The Guardian. V inzerátech je například uvedeno, že se vztahují pouze na britské nebo irské občany.

Ministr pro rovné příležitosti Nick Gibb poslancům řekl, že od labouristů a skupiny pro ochranu práv občanů EU the3million získal složku s příslušnou dokumentací. Vláda podle něj o problému ví a bude ho řešit.

Aktivisté podle The Guardian opakovaně narážejí na inzeráty, v nichž je uvedeno, že žadatel musí mít britský pas. Netýká se to jen uchazečů o práci, ale také například pronájmů nemovitostí nebo cestovních kanceláří, které odmítají přijímat rezervace od občanů jiných členských zemí EU než Británie nebo Irska. Občanům jiných členských států podle aktivistů ruší už zamluvené dovolené.

Mnoho dotčených společností, většinou velkých a známých firem, se ale podle The Guardian hájí tím, že inzeráty jsou staré, obsahují překlep nebo vyšly nedopatřením.

V Británii v souvislosti s chystaným odchodem z EU zaznívají obavy o práva zhruba 3,2 milionu unijních občanů žijících v Británii. Brusel chce zajistit, aby měli po brexitu v Británii stejná práva, jakým se těší nyní.

Autor: Euroskop