Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Blairova budoucnost vypadá lépe

28.07.2005

Blairova budoucnost vypadá lépe

Ustaraný, unavený muž, který nedovedl dost dobře reagovat tváří v tvář výčitkám otce vojáka zabitého v Iráku - tak vypadal britský premiér Tony Blair na závěr volební noci z 5. na 6. května letošního roku. Jeho Labouristická strana sice udržela v Dolní sněmovně většinu, ale mnoho voličů ztratila a Blair, jemuž podporu v průzkumech dlouhodobě vyjadřovala jen třetina Britů, slíbil, že toto třetí volební období bude jeho posledním.
Po minulém týdnu jako by před Brity stál jiný člověk - nový premiér, státník a vůdce.
Nejprve energicky převzal předsednictví své země v Evropské unii. Potom rychlou cestou do Singapuru zajistil Londýnu olympijské hry v roce 2012. Na koncertech Live 8 a v Gleaneagles na schůzce zemí G8 nastolil ambiciózní globální úkoly. A na útoky v Londýně reagoval tak, že i konzervativní britští komentátoři nešetřili obdivem.
"Blairova autorita ve světě nikdy nebyla tak vysoká jako nyní. Tony Blair nyní ve světě obsadil statut, který mezi britskými poválečnými premiéry nedosáhl nikdo vyjma Winstona Churchilla a Margaret Thatcherové," napsal například Ferdinand Mount v konzervativním listu Daily Telegraph.
Podobně smýšlí i řada obyčejných Britů. Blairova popularita podle průzkumu agentury YouGov dva dny po útocích stoupla poprvé po pěti letech do kladných čísel a Blaira podpořilo 49 procent dotázaných.
Blair se v trojici vůdců západních států napadených islamisty zachoval asi nejrozhodněji. Útok na New York George Bushe zaskočil, obrovskou popularitu získal až po atentátech vyhlášením války terorismu. Madridské atentáty pravicová vláda José Maríi Aznara nejprve připsala Baskům, skrývala pravdu a pak za to pykala prohrou ve volbách.
"Ano, jeho podpora stoupla, ale dlouhodobě to nemusí nic znamenat, je to prostě reakce na útoky," zmírnil v rozhovoru pro HN nadšení britských novinářů Zdeněk Kavan, politolog z University of Sussex. "Jeho reakce byly dobré, ale do dalších voleb je daleko. Je třeba otázkou, co přinese vyšetřování, jestli neselhaly tajné služby. Takže o vlivu na postavení celé labouristické strany se zatím nedá mluvit."
List Financial Times premiérovi přiznal, že se z odepisovaného politika dostal znovu do středu pozornosti díky svému strategickému politickému instinktu a riskantním krokům. "Před dvěma měsíci Tony Blair vypadal jako těsně před svým politickým koncem. Dnes je znovu pánem svého osudu," shrnul komentátor listu James Blitz.
Do pozadí se dostala i otázka britské účasti v irácké válce a okupaci, která dlouhodobě v průzkumech Blairovi přitěžuje nejvíc. Rozhodující bitvy o přízeň Britů však musí Blair a labouristé svádět na domácí frontě - a netýkají se terorismu. Kritickými tématy zůstanou dlouho neřešené domácí problémy: reforma penzijního a sociálního systému či horšící se zdravotnictví a školství. "Domácí témata budou pro Brity nadále hlavními. To, že v posledních volbách sehrála důležitou roli válka v Iráku, byla výjimka," řekl Kavan.
Britové mají nyní důvod k obavám, že Blair se nadále více soustředí na velká mezinárodní témata a ta domácí bude přenechávat více svému nástupci, dosavadnímu ministru financí Gordonu Brownovi.
Browna ale široká veřejnost i konzervativci vnímají jako levicovějšího politika než Blaira, je s ním ovšem spojována ekonomická stabilita. Pro konzervativce tak nutně odchod Blaira a příchod Browna nemusí být dobrou zprávou. Navíc se tento týden začaly objevovat komentáře ve stylu: co kdyby Blair zkusil ještě jedno volební období. Za čtyři roky mu bude 56. Margaret Thatcherová byla jen o dva roky mladší, když do premiérského křesla usedla poprvé.