Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Komise prohledala kanceláře Volkswagenu a Daimleru

Euroskop, čtk, 24.10.2017

Inspektoři Evropské komise (EK) v pondělí uskutečnili razie v kancelářích automobilek v Německu. Inspekce souvisí s obavami EK, že několik výrobců aut v Německu bylo zapleteno do kartelových dohod a omezování konkurence. Vyplývá to z pondělního prohlášení EK. Podle agentury Reuters se EK zaměřila na kanceláře Volkswagenu a Daimleru.

Podobné kontroly uskutečnila EK i minulý týden. Spolu se zástupci Komise se razie účastnili i zástupci německého antimonopolního úřadu. Kontroly jsou předběžným krokem k vyšetřování podezření z porušování hospodářské soutěže, ale neznamenají automaticky vinu.

EK zahájila vyšetřování v červenci po článku v německém týdeníku Der Spiegel. Ten napsal, že se automobilky Volkswagen, BMW, Audi, Porsche a Daimler zřejmě domlouvaly na koordinovaném přístupu k dodavatelům a cenách řady dodávaných komponentů, včetně systémů kontroly emisí u naftových vozů.

Výrobce osobních a nákladních aut Daimler minulý týden uvedl, že požaduje o status informátora, aby se vyhnul pokutě. V pondělí potvrdil, že úředníci EK začali prohledávat jeho prostory. Také Volkswagen potvrdil, že vyšetřovatelé prohledávali jeho kanceláře ve Wolfsburgu a kanceláře jeho dceřiné společnosti Audi v Ingolstadtu. Minulý pátek EK uskutečnila neohlášenou inspekci v kancelářích mnichovského výrobce luxusních vozů BMW.

Autor: Euroskop