Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Německá armáda má pro NATO zřídit velitelství pro rychlé přesuny

Euroskop, čtk, 09.02.2018

Kvůli plánovanému posilování velitelských struktur NATO v reakci na ruskou hrozbu má německá armáda vybudovat nové velitelství pro rychlé přesuny jednotek a vojenského materiálu. Podle informací agentury DPA se alianční státy v zásadě dohodly, že přijmou příslušnou nabídku německé ministryně obrany Ursuly von der Leyenové. Jiní kandidáti na zřízení velitelské centrály prý nejsou.

Oficiální rozhodnutí o nové velitelské struktuře má padnout na setkání ministrů obrany aliančních zemí příští týden. Druhé nové velitelství by mělo podle současných plánů vzniknout ve Spojených státech.

Zajišťovat má otevřené a bezpečné komunikační linie a dopravní trasy mezi Severní Amerikou a Evropou a sídlit by mělo v Norfolku.

 

Stoltenberg: NATO potřebujeme kvalitní velitelskou strukturuNěmecké plánovací a velicí centrum by podle DPA mohlo vzniknout v regionu kolem měst Bonn a Kolín nad Rýnem, kde už dnes sídlí některé významné orgány bundeswehru. Zvláštnost nového velitelství má spočívat v tom, že nebude přímo integrováno do stávající velitelské struktury NATO.

Umožnit by to prý mělo využívání personálu a kapacit i pro cvičení a nasazení na národní úrovni. Podle údajů z aliančních zdrojů by mohly vzniknout stovky nových služebních míst.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg nedávno prohlásil, že aliance potřebuje velitelskou strukturu, která může zajistit, že ty správné jednotky budou na správném místě - s vhodnou výzbrojí a ve správný čas.

 

Reakce především na agresivní politiku Ruska

 

Posilováním velitelské i vojenské struktury reaguje NATO především na agresivní politiku Ruska. V uplynulých desetiletích - v době uvolňování napětí - byly tyto struktury výrazně redukovány. Z desítek velitelství jich zbylo jen sedm.

Po konci studené války mělo NATO ve velitelstvích přes 22.000 vojáků, nyní na zbylých sedmi pracuje asi 7000 lidí. Aliance se v minulých letech soustředila především na expediční operace, jako byla ta v Afghánistánu. Aliance mezitím v Polsku a pobaltských státech rozmístila tisíce vojáků, aby Moskvu odradila od akcí, jako byla podpora proruských separatistů na východě Ukrajiny nebo anexe Krymu.

Ministři obrany zemí Severoatlantické aliance schválili záměr rozšířit alianční velitelské struktury loni v listopadu v Bruselu. Podle Stoltenberga mají nová velitelství zajistit rychlou a odpovídající reakci organizace na současné bezpečnostní hrozby a zejména podpořit rychlou mobilitu sil členských zemí.

Autor: Euroskop