Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Mayová nevysvětlila představu o hraničním režimu s Irskem

Euroskop, čtk, 06.03.2018

Britská premiérka Theresa Mayová ani včera nevysvětlila, jak by si konkrétně představovala, že by měl vypadat hraniční režim mezi Severním Irskem a Irskou republikou. Mayová, která před poslanci Dolní sněmovny upřesňovala své vize představené v projevu z minulého týdne, se ocitla pod tlakem labouristické opozice.

Labourističtí poslanci na ni naléhali, aby se vyjádřila přesněji k tomuto problému, který je pro obyvatele irského ostrova citlivou otázkou. Po desítkách let násilí mezi protestanty a katolíky umožnilo uklidnit situaci v Severním Irsku zrušení hraničních kontrol. Mayová jejich obnovení vylučuje, zároveň ale není s to vysvětlit, jak mají hranice s Irskem, které setrvává v EU, fungovat, když Británie opustí mimo jiné celní unii.

Mayová včera po výzvě, aby sdělila, kde se například nekontrolují kamiony se zbožím, ačkoli neplatí celní unie, naznačila, že by bylo možné se inspirovat tím, jak to funguje na hranicích mezi USA a Kanadou. Stínová ministryně pro brexit za labouristy Jenny Chapmanová ale Mayovou upozornila, že i na těchto hranicích slouží ozbrojené pohraniční stráže. Mayová na to řekla, že to byl jen jeden z několika příkladů, které jsou zkoumány.

Velká část včerejšího projevu Mayové byla podle webu listu The Guardian v podstatě jen zopakováním jejího pátečního vystoupení, který doplnila příslibem, že neodejde z vyjednávání s EU o konečném vyrovnání mezi oběma stranami.

Autor: Euroskop