Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Macron: Francie udeří s USA na Sýrii ve vybranou chvíli

Euroskop, čtk, 12.04.2018

Francie se rozhodne ve shodě se Spojenými státy o možných útocích proti Sýrii v odvetě za nedávný údajný chemický útok ve "vybranou chvíli", oznámil dnes francouzský prezident Emmanuel Macron. Zároveň prohlásil, že existují důkazy o tom, že chemický útok se skutečně stal a že byl použit přinejmenším chlór.

V rozhovoru s televizní stanicí TF1 Macron upřesnil, že toto rozhodnutí bude oznámeno "v příštích dnech". "Budeme přijímat rozhodnutí ve vybranou chvíli, kdy to budeme považovat za nejužitečnější a nejefektivnější," dodal prezident.

"Máme důkazy, že minulý týden - už je to teď kolem deseti dnů - byly použity chemické zbraně, přinejmenším šlo o chlór, a že byly použity režimem (prezidenta) Bašára Asada," upozornil také Macron podle agentury AFP.

O tom, že rozhodnutí padne "v příštích dnech", hovořil francouzský prezident i v úterý na tiskové konferenci se saúdským korunním princem Muhammadem bin Salmánem v Paříži. Tehdy sdělil, že terčem případného úderu by byla pouze syrská vládní chemická zařízení. Analytici spekulují, že zasaženy by mohly být i vojenské základny.

Autor: Euroskop