Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Británie jako zálohu navrhuje dočasné řešení hranice s Irskem

Euroskop, čtk, 08.06.2018

Británie navrhuje po svém odchodu z Evropské unie ponechat případné záložní řešení budoucího pohraničního režimu mezi Severním Irskem a Irskou republikou nejdéle do prosince 2021, kdy by měla být hotová trvalá dohoda. Vyplývá to z dokumentu, který včera Londýn zveřejnil. Hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier na twitteru nový návrh Spojeného království přivítal, dodal ale, že EU nyní prověří, zda takovéto záložní řešení splňuje všechny požadované podmínky.

Irský premiér Leo Varadkar podle agentury Reuters krátce před zveřejněním britského záměru prohlásil, že se mu časové omezení záložního plánu nelíbí.

EU dokument analyzuje, zda splňuje tři základní podmínky. "Je to uskutečnitelné řešení, které předejde pevným hranicím? Vyhovuje to celistvosti jednotného trhu a celní unie? Je to záložní plán pro každou situaci?" napsal Barnier, jaké otázky ho budou při prověřování britského návrhu zajímat.

Záložní plán má zabránit, aby po odchodu Británie z EU na konci března 2019 vznikla mezi Severním Irskem, které je součástí Spojeného království, a Irskou republikou takzvaná tvrdá hranice s celními kontrolami. Brusel považuje za jednu ze svých priorit uzavření hranic předejít.

 

Nový návrh ze strany Londýna


Dosavadní záložní scénář počítal se zahrnutím Severního Irska do společné regulatorní oblasti. To by znamenalo, že pokud by se žádné oboustranně přijatelné řešení pro EU a Británii nenašlo, Severní Irsko by prakticky zůstalo v celní unii s EU.

Nově Londýn upřednostňuje, aby v případě aktivace pojistky platil nouzový plán na celé Spojené království a ne jen na Severní Irsko.

Britský ministr pro brexit David Davis původní plán kritizoval s tím, že dočasné řešení by mohlo trvat neurčitě dlouho. Požadoval proto stanovení lhůt. Média spekulovala, že by kvůli tomuto sporu mohl Davis rezignovat, což by pro premiérku Theresu Mayovou byla značná komplikace při řízení brexitu.

Autor: Euroskop