Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Růst německé ekonomiky ve 2. čtvrtletí zrychlil na 0,5 %

Euroskop, čtk, 14.08.2018

Hospodářský růst Německa ve druhém letošním čtvrtletí zrychlil proti prvnímu čtvrtletí z 0,4 procenta na 0,5 procenta. Vyplývá to z prvního odhadu, který dnes ve Wiesbadenu zveřejnil německý statistický úřad. Je to lepší výsledek, než se očekávalo, poznamenala agentura DPA.

Podle nejnovějších dat v prvních třech měsících roku hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 0,4 procenta. Je to sice o něco více, než ukazovaly předchozí propočty, nicméně stále jde o pokles proti poslednímu loňskému čtvrtletí, kdy se HDP zvýšil o 0,6 procenta.

Ekonomové očekávali, že na jaře nastane mírné oživení, protože mimořádné brzdící faktory, jako například epidemie chřipky ze začátku roku, již nebyly relevantní. Zpomalení růstu ekonomiky v prvním čtvrtletí ovšem připisovali hlavně slabým výsledkům zahraničního obchodu.

Zlepšit výkon ekonomiky v období duben-červen podle statistického úřadu pomohla pokračující chuť spotřebitelů nakupovat i zvýšené výdaje státu. Příznivě zapůsobily i větší investice podnikatelů do vybavení a do výstavby, než tomu bylo v prvním čtvrtletí.

Autor: Euroskop