Summit 27 členských zemí EU podpořil text dohody o brexitu

26.11.2018
Euroskop, čtk

Premiéři a prezidenti 27 zemí Evropské unie podpořili návrh dohody o odchodu Británie z EU i politickou deklaraci o budoucích vztazích. Podpora obou dokumentů se na nedělním mimořádném summitu EU očekávala; šéfům států a vlád zabralo rozhodnutí přibližně půl hodiny.

Rozsáhlá smlouva na 585 stranách textu upravuje okolnosti samotného brexitu, týká se například zachování práv občanů EU v Británii po jejím odchodu z bloku či vyrovnání britských finančních závazků vůči Unii. Kromě jiného řeší také přechodné období po brexitu do roku 2020.

Šéfové států a vlád včera na krátkém jednání k brexitu přijali závěry, v nichž vyzvali příslušné instituce, aby udělaly kroky potřebné k ratifikaci smlouvy tak, aby mohla platit od 30. března 2019, tedy od chvíle, kdy Británie přestane být součástí Unie.

Smlouvu musí posvětit Evropský i britský parlament

O smlouvě bude nyní jednat Evropský parlament a po jeho souhlasu se očekává, že dokument oficiálně potvrdí Rada EU, tedy členské země bloku.

Na britské straně už s textem dohody souhlasila – byť za cenu několika rezignací – britská vláda. Premiérku Theresu Mayovou ale ještě čeká složitý úkol: prosadit smlouvu ve skepticky naladěném britském parlamentu.

Vztah s Británií? Zóna volného obchodu s celní a regulační spoluprací

S dohodou související politická deklarace na 26 stránkách popisuje, jak by v budoucnosti měly vypadat kontakty Unie a Británie v řadě oblastí, především v klíčovém hospodářství. Ve svých závěrech summit připomněl, že EU chce v souladu s textem deklarace dosáhnout s Británií co nejtěsnějšího partnerství. Přístup k jednáním o budoucích smlouvách se podle lídrů sedmadvacítky bude dál řídit principy, které si země už dříve stanovily pro vyjednávání o brexitu.

V deklaraci se obě strany shodují, že mají zájem o ambiciózní, široké a vyvážené hospodářské partnerství. Cílem má být vznik zóny volného obchodu s těsnou celní a regulační spoluprací a pravidly, která zajistí rovné podmínky a spravedlivou hospodářskou soutěž. EU a Británie se také dohodly na úzké koordinaci a spolupráci v obranné, bezpečnostní a mezinárodní politice, včetně například společného uvalování sankcí.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek