Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

EU prověří, zda je možné dát Británii další ujištění k brexitu

Euroskop, čtk, 13.12.2018

Evropská unie je připravena prověřit, zda je možné Británii k takzvané irské pojistce poskytnout další ujištění, ty ale nesmějí být v rozporu s již dojednanou brexitovou dohodou. Podle agentury Reuters to uvádí návrh dokumentu, který EU připravuje pro britskou premiérku Theresu Mayovou, aby jí pomohla v britském parlamentu prosadit společnou dohodu o vystoupení Spojeného království z unie.

Irská pojistka je záložním řešením celního režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem v situaci, kdy do konce přechodného období nebude dojednána mezi EU a Británií nová podoba vzájemných vztahů. Řada britských poslanců tento mechanismus kritizuje jako omezení britské suverenity nad svým územím.

Mayová, která kvůli pojistce čelí ve vlasti tvrdé kritice, se rozhodla s unijními představiteli ještě jednat, ti ale nechtějí brexitovou dohodu jakkoli měnit, jsou však ochotni poskytnout Londýnu k různým bodům brexitové dohody další ujištění.

 

Riziko tvrdé hranice


Vznikající dokument, o kterém Reuters dnes informoval, stále nemá konečnou podobu, neboť se ostatních 27 zemí EU dosud na většině textu nedohodlo. Reuters s odvoláním na diplomatické zdroje uvedl, že konkrétně odstavec týkající se ujištění k irské pojistce velmi pravděpodobně dozná během dne změn, neboť k tomuto bodu se Irská republika staví odmítavě.

Dublin považuje za prioritu, aby na hranici mezi Severním Irskem a Irskou republikou nebyly uplatňovány kontroly. Opatrný postoj zastávají i další unijní státy.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas dnes v německém rozhlasu prohlásil, že Berlín nechce znovu jednat o podmínkách irské pojistky. Dodal, že text dohody není základem pro diskusi, ale pro rozhodování. Podobně se vyjádřil i komisař EU pro rozpočet Günther Oettinger, který řekl, že EU může k brexitové dohodě poskytnout vysvětlení, nebude ale o její podstatě dále jednat. Doplnil, že se to týká i irské pojistky.

Autor: Euroskop