Státy EU posílí spolupráci v boji s dezinformacemi před eurovolbami

08.01.2019
Euroskop, čtk

Rychlé sdílení informací a tedy rychlejší reakce má státům EU pomoci čelit případné dezinformační kampani před květnovými volbami do europarlamentu. V Bruselu se na tom dnes shodli ministři členských zemí unie odpovědní za evropskou problematiku. Dezinformace v kontextu eurovoleb byly jedním z témat letošní první ministerské schůzky pod taktovkou nového rumunského předsednictví.

„Jednou z priorit rumunského předsednictví je ochrana evropských voleb před vnějšími vlivy,“ poznamenal před novináři George Ciamba, rumunský ministr odpovědný za evropskou problematiku. Dezinformace se podle něj staly jednou z velkých výzev evropské demokracii. „Aby byla naše odpověď efektivní, je třeba společná snaha členských zemí i občanské společnosti,“ uvedl.

Problematika se podle něj netýká jen boje s dezinformacemi či snahy o vyšší odolnost evropských společností vůči podobným snahám, jejichž původ byl u různých voleb v minulých letech opakovaně vysledovatelný do Ruska. „Je to také otázka kybernetické bezpečnosti a dalších aspektů,“ připomněl rumunský ministr.

Lepší koordinace a navýšení finančních zdrojů

Komise již v loňském roce unijní státy na problematiku opakovaně upozorňovala. V dubnu předložila internetovým firmám návrh kodexu chování, který by měl pomoci šíření falešných zpráv omezit. Na počátku prosince přišla s poslední sadou návrhů, právě o nich dnes zástupci členských zemí diskutovali. Zřízen by měl být například systém včasného varování mezi orgány EU a členskými státy, který usnadní sdílení informací a hodnocení dezinformačních kampaní a usnadní vydávat varování týkající se dezinformací v reálném čase.

Náměstek českého ministra zahraničí Aleš Chmelař dnes v Bruselu novinářům řekl, že v několika měsících, které do eurovoleb zbývají, se unii nepodaří připravit „nějaký nový obrovský a komplexní systém“. Využity mají být například zkušenosti pracovní skupiny pro hybridní hrozby u unijní diplomatické služby, označované názvem StratCom. Její možnosti mají být personálně i finančně posíleny, své kapacity mají odpovídajícím způsobem podpořit i samotné členské země.

Podle Chmelaře se nyní v ČR debatuje o tom, který z orgánů státní správy by měl mít v této věci hlavní slovo. „Je to záležitost více resortů,“ podotkl Chmelař a zmínil možnost existence několika „kontaktních bodů“, třeba na ministerstvech vnitra, zahraničí, obrany či při úřadu vlády.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek