Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Mayová v parlamentu podporu pro brexitovou dohodu stále nemá

Euroskop, čtk, 26.03.2019

Premiérka Theresa Mayová se v Dolní sněmovně nadále snaží získat podporu pro brexitovou dohodu, kterou britští poslanci opakovaně odmítli, stále ale nemá dostatek hlasů a proto tento týden nové hlasování o dokumentu nepředpokládá. Mayová v pondělní parlamentní debatě zopakovala, že Evropská unie možnost změny návrhu dohody nepřipouští. Šéf opoziční labouristů Jeremy Corbyn chce, aby řízení brexitu převzala sněmovna, což Mayová odmítá.

„Nyní se musíme rozhodnout," řekla Mayová. Jako jediné možné řešení vidí dohodu o podmínkách brexitu, kterou vyjednala s Bruselem. Dodala, že si je dobře vědoma toho, že dohoda je kompromisem. Dohodu parlament již dvakrát odmítl a premiérka zatím nepředpokládá, že návrh tento týden předloží ke třetímu hlasování, protože dosud mezi poslanci potřebnou podporu nemá.

Ministerská předsedkyně také prohlásila, že zemi nepovede z Unie bez dohody, pokud si parlament nebude přát opak. Corbyn nicméně po premiérčině projevu varoval, že Británii stále riziko neřízeného odchodu hrozí. Šéf labouristů proto chce, aby iniciativu nyní převzal parlament. Návrh usnesení, které by takové řešení umožnilo, Mayová jménem vlády odmítla.

Autor: Euroskop