Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Mayovou čeká zlomový den, půjde o její budoucnost v čele vlády

Euroskop, čtk, 24.05.2019

Britskou premiérku Theresu Mayovou dnes nejspíš čeká ve sporech kolem odchodu země z Evropské unie zlomový den, který může znamenat její konec v čele vlády. Sejde se totiž se šéfem parlamentního výboru konzervativních poslanců, který bude chtít slyšet datum jejího odchodu z postu ministerské předsedkyně. Pokud Mayová rezignaci odmítne, může výbor vyvolat hlasování o tom, zda má v ní strana nadále důvěru jako v šéfku strany. Takové hlasování by Mayová při současném rozložení sil nejspíš prohrála, a musela by tak jako premiérka skončit.

Tlak na rezignaci premiérky v posledních týdnech sílí, a to zejména kvůli její vytrvalé snaze prosadit parlamentem již třikrát odmítnutou dohodu o brexitu. Ve snaze získat na svou stranu labouristickou opozici Mayová slíbila významné ústupky, včetně možnosti hlasování o případném dalším referendu ohledně setrvání Británie v EU. To ovšem popudilo řadu vlivných členů konzervativní strany, ve středu kvůli tomu kabinet opustila Andrea Leadsomová, která za vládu vytvářela agendu dolní komory parlamentu.

Výbor 1922, který sdružuje konzervativní poslance bez vládních funkcí, tedy většinu zákonodárců zvolených za tuto stranu, může ohledně dalšího setrvání Mayové v čele vlády sehrát klíčovou roli. Jeho členové totiž mohou změnit stranická pravidla a umožnit hlasování o vyslovení důvěry v šéfku strany, i když dosud takové hlasování mohlo proběhnout jen jednou za 12 měsíců. Loni v prosinci Mayová toto hlasování přestála, a její odvolání by tedy bylo možné nejdříve za půl roku. Pokud však výbor pravidla změní, může o dalším osudu Mayové rozhodnout okamžitě.

Výbor 1922 o změně pravidel hlasoval už ve středu, výsledky jsou ale dosud tajné a čekají v zapečetěných obálkách. Členové výboru ovšem naznačují, že pokud Mayová neprojeví ochotu odejít nejpozději 10. června, pak se obálky otevřou, což může vést k tomu, že premiérka bude muset ve své funkci skončit ještě dříve.

Autor: Euroskop