Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Kandidáti na britského premiéra shodně odmítli irskou pojistku

Euroskop, čtk, 16.07.2019

Oba kandidáti na příštího britského premiéra odmítli takzvanou irskou pojistku, která má za cíl zabránit obnovení klasické hranice mezi Irskou republikou a britským Severním Irskem. Nepřijatelná je pro ně i v případě, že by měla pouze omezenou dobu působnosti. Boris Johnson a Jeremy Hunt to uvedli v pondělní televizní a rozhlasové debatě, poslední před finále volby nového šéfa Konzervativní strany a tím i nástupce premiérky Theresy Mayové.

Vítěz klání mezi oběma kandidáty bude vyhlášen příští týden. Bude muset přesvědčit Evropskou unii, aby souhlasila s obnovením rozhovorů, v opačném případě Británie opustí blok bez dohody. Podle agentury Reuters jsou lídři zemí EU ve věci znovuzahájení brexitových jednání neoblomní a tuto variantu zásadně odmítají.

Na dotaz, zda by s pojistkou souhlasili v případě časového omezení její působností, se oba kandidáti vyjádřili negativně. "Nelákají mě časové lhůty, jednostranné únikové východy nebo všechny ty složité součástky, šminky, dodatky a tak dále, které se dají připojit k pojistce," řekl Johnson během debaty pořádané deníkem The Sun a stanicí TalkRadio.

Hunt s tímto názorem souhlasil: "Pojistka tak, jak je, je mrtvá... Nemyslím, si, že její vylepšování o časovou lhůtu bude to pravé, musíme najít jiné řešení."

Irská pojistka je součástí stávajícího návrhu "rozvodové dohody", který připravili britští a unijní vyjednavači. Britská Dolní sněmovna ovšem tento dokument opakovaně neschválila. Právě tento bod byl pro mnohé britské poslance v minulých třech hlasováních o brexitové dohodě hlavní překážkou pro její schválení. V důsledku odmítnutí dohody parlamentem podala Mayová demisi.

Autor: Euroskop