Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Johnson chce brexit s dohodou, ale i zrušení irské pojistky

Euroskop, čtk, 22.08.2019

Británie chce brexit s dohodou, nemůže ale přijmout tu současnou, zdůraznil ve středu v Berlíně před jednáním s německou kancléřkou Angelou Merkelovou britský premiér Boris Johnson. Je podle něj třeba zrušit takzvanou irskou pojistku. Merkelová má ale za to, že takový krok bude možné učinit až v okamžiku, kdy bude jasno o dalších vztazích Bruselu a Londýna.

"Irská pojistka musí být odstraněna, musí být škrtnuta. Pokud to bude možné, jsem si jistý, že můžeme společně dosáhnout pokroku," nechal se slyšet Johnson, podle něhož je toto opatření pro suverénní a demokratickou zemi jako je Británie nepřijatelné, protože mu neumožňuje vlastní rozhodování.

Šéfka německé vlády ale odmítá, aby se irská pojistka rušila do doby, než bude vyjednaná podoba budoucích vztahů sedmadvacítky a Británie. To podle ní může trvat dva roky, ale také třeba jen 30 dní. Merkelová zároveň zopakovala, že spolková republika upřednostňuje brexit s dohodou, bude ale připravena i na možnost, že se takového řešení dosáhnout nepodaří.

Merkelová ve středu Johnsona, který je na první návštěvě Německa ve funkci britského premiéra, přivítala po 18:00 SELČ s vojenskými poctami. Hymny oba politici vyslechli vsedě, jak má šéfka německé vlády v posledních týdnech ve zvyku, aby se u ní neopakovaly problémy s třasem celého těla. Během uvítacím ceremoniálem se před berlínským kancléřstvím uskutečnila demonstrace proti brexitu.

Autor: Euroskop