Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Francie považuje brexit bez dohody za pravděpodobný scénář

Euroskop, čtk, 22.08.2019

Francie považuje brexit bez dohody na konci října za velmi pravděpodobný scénář. Evropská unie je sice ochotna s Británií o mnoha bodech jednat, ale trvá na záruce, že nevznikne tvrdá hranice mezi Irskem a Severním Irskem. Uvedl to ve středu podle agentury AFP Elysejský palác. Prezident Emmanuela Macron později dodal, že za případný brexit bez dohody by si Británie mohla sama.

"Ústředním brexitovým scénářem je nyní ten bez dohody," uvedl Elysejský palác. Na evropské úrovni existuje odhodlání trvat na principech vyjednané brexitové dohody, dodal prezidentský úřad.

Macron později novinářům řekl, že za případný odchod Británie z Evropské unie bez dohody by si mohl Londýn sám. Jakákoli obchodní dohoda, kterou by díky tomu mohla Británie už od listopadu začít vyjednávat se Spojenými státy, by podle něj nezmírnila následky neřízeného odchodu z EU.

Požadavek britského premiéra Borise Johnsona, aby z brexitové dohody, jak ji vyjednala jeho předchůdkyně Theresa Mayová, zmizela sporná irská pojistka, není podle francouzského prezidenta v současné podobě průchodný.

Existuje ovšem vůle s Británií o mnoha bodech hovořit, mimo jiné o budoucím vztahu mezi Londýnem a EU, citovala AFP Elysejský palác den před návštěvou britského premiéra Johnsona v Paříži, kde se s Macronem setká.

Autor: Euroskop