Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Johnson utrpěl porážku, chce vypsat předčasné volby

Euroskop, čtk, 04.09.2019

Britští poslanci v úterý večer navzdory vládě prosadili na dnešní program Dolní sněmovny debatu o návrhu zákona proti brexitu bez dohody. Návrh ukládá premiérovi Borisi Johnsonovi, aby za určitých okolností požádal Evropskou unii o odklad odchodu země ze společenství do ledna příštího roku. Johnson v reakci na tuto porážku, ke které přispělo i 21 poslanců z jeho Konzervativní strany, oznámil, že pokud návrh zákona dnes projde, nechá parlament vzápětí hlasovat o možnosti vypsání předčasných voleb.

Byl by to podle něj jediný způsob, jak zabránit "dalšímu bezúčelnému odkladu" brexitu. Šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn ale dal okamžitě najevo, že jeho strana předčasné volby v tuto chvíli nepodpoří.
 
Dolní sněmovna se v úterý sešla na první schůzi po letní přestávce a Johnsonova vláda v ní hned přišla o těsnou většinu, když Konzervativní stranu kvůli nesouhlasu s vládní brexitovou politikou opustil jeden z jejích zákonodárců. Z poslaneckého klubu budou nejspíš také vyloučeni konzervativní poslanci, kteří hlasovali proti vládě. Zákonodárci si v takovém případě ponechají mandát, zůstávají ale nezařazení.
 
Mimořádná debata dolní komory skončila před 23:00 SELČ. Poté poslanci hlasovali o tom, zda oproti zvyklostem převezmou kontrolu nad parlamentní agendou určovanou obvykle vládou a na pořad dnešní schůze zařadí projednání návrhu zákona, který by zabránil brexitu bez dohody. "Pro" hlasovalo 328 zákonodárců, zatímco proti se jich postavilo 301.
 

Johnson bude usilovat o předčasné volby

 
Návrh zákona, o němž se bude debatovat a patrně i hlasovat, obsahuje ustanovení o odkladu brexitu do ledna 2020, pokud vláda nedojedná s Bruselem novou dohodu nebo pokud parlament neschválí neřízený brexit. Zákon by ještě musel projít horní komorou parlamentu, Sněmovnou lordů.
 
Johnson potvrdil, že bude po vládní porážce usilovat o vypsání předčasných voleb. Jejich termín by podle médií mohl stanovit na datum před brexitem. Vypsání voleb ale musí schválit dvě třetiny poslanců, což zdaleka není jisté. Labouristé sice dlouhodobě usilují o volby, ale Corbyn prohlásil, že je podpoří, teprve až bude schválen zákon proti "divokému" brexitu.
Autor: Euroskop