Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Juncker: Dohoda je možná, hru na viníka ale EU odmítá

Euroskop, čtk, 10.10.2019

Dohoda upravující podmínky odchodu Británie z Evropské unie je stále možná a obě strany budou dál jednat. Prohlásil to ve čtvrtek předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker, podle něhož EU neakceptuje obviňování, že za případný krach jednání může ona. Hlavní vyjednavač pro brexit Michel Barnier ale doplnil, že současný návrh Londýna nemůže být podkladem pro dohodu, neboť Unie má k němu několik zásadních výhrad.

Juncker i Barnier informovali o aktuální situaci poslance Evropského parlamentu (EP), jehož středeční zasedání se věnovalo přípravě nadcházejícího summitu EU. Oba se shodli, že dosažení dohody za 22 dnů, které zbývají do data brexitu, je stále možné. Britská média naproti tomu s odkazem na vládní zdroje napsala, že vláda se připravuje na kolaps jednání a vinu za krach dohody přisuzuje Bruselu. Dnes ale premiér Boris Johnson uvedl, že je v otázce nalezení kompromisu stále mírně optimistický.

"Neakceptujeme tuhle hru na viníka, která začala v Londýně. Nikdo nás nebude obviňovat," podotkl za potlesku europoslanců Juncker. Británie přišla minulý týden s návrhem, aby Severní Irsko v podstatě zůstalo v unijním jednotném trhu, ale společně se zbytkem Británie by bylo mimo celní unii EU. Celní kontroly by se prováděly v přístavech v Irském moři a mimo irsko-severoirskou hranici.

Barnier ve středu prohlásil, že tato varianta je neakceptovatelná z několika zásadních důvodů. Patří k nim mimo jiné obava, že nevyzkoušený systém nebude fungovat a že kvůli němu hrozí rozmístění kontrol po celém území irského ostrova. Předseda EP David Sassoli připomněl, že čas na dohodu se krátí i proto, že jakoukoli úmluvu ještě musí schválit EP.

Autor: Euroskop