Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

EK zahájila s Británií řízení kvůli chybějícímu komisaři

Euroskop, ČTK, 15.11.2019

Evropská komise ve čtvrtek zahájila proti Británii řízení za to, že odmítla navrhnout komisaře. Londýn podle prohlášení komise porušil své povinnosti vyplývající z unijních smluv a požadavků Evropské rady. Britská vláda se dlouhodobě nemíní na chodu nové unijní exekutivy podílet kvůli záměru opustit EU. Brusel dal ve čtvrtek Britům lhůtu na reakci do pátku 22. listopadu.

Budoucí předsedkyně EK Ursula von der Leyenová zaslala vládě Borise Johnsona dva dopisy, v nichž ji vyzvala k nabídnutí vhodného kandidáta. Z Británie dostala ve středu odpověď, v níž Londýn zdůvodnil odmítnutí její žádosti tím, že se blíží parlamentní volby. Oficiální britské zásady týkající se voleb uvádějí, že vláda by neměla v předvolebním období předkládat kandidáty na vysoké mezinárodní posty, včetně těch v evropských institucích. Podle komise však nejsou národní pravidla ospravedlněním pro to, aby Británie porušovala povinnosti.

Jejich součástí je i to, že musí jako všechny členské státy navrhnout zástupce do unijní exekutivy, dokud zůstává součástí evropského bloku. Lídři EU tím na konci října podmínili nový, tříměsíční odklad britského odchodu.

Podle právníků unijních institucí by však mohla EK začít v prosinci fungovat i bez britského člena, pokud bude Londýn trvat na svém. O případném dalším postupu rozhodne komise po uplynutí zmíněné lhůty.

Autor: Euroskop