Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Dohoda EU s Brity je podle Merkelové nejistá

Euroskop, čtk, 02.07.2020

Německo i Evropská unie se podle kancléřky Angely Merkelové musí připravovat i na to, že se nepodaří dosáhnout dohody o budoucích vztazích mezi sedmadvacítkou a Británií. Merkelová, jejíž země ode dneška na půl roku předsedá Evropské unii, to dnes řekla v německém parlamentu, kde čelila dotazům poslanců.

"Pokroky ve vyjednávání jsou, abych to řekla opatrně, velmi omezené," shrnula předsedkyně německé vlády dosavadní několikaměsíční jednání, po němž stále zbývá velké množství sporných bodů.

"S Británií jsme se dohodli na zrychlení vyjednávání, abychom ještě na podzim měli dohodu, která by do konce roku musela být ratifikována. Budu se nadále zasazovat za dobré řešení, ale musíme a měli bychom se v EU i v Německu připravovat i na případ, že dohoda nebude," varovala zároveň Merkelová.

Dosavadní vyjednávání dnes v rozhovoru se zahraničními novináři v Berlíně za velmi pomalé a složité označil také šéf německé diplomacie Heiko Maas. "A nejsme si ani jisti, co Britové přesně chtějí, jestli vůbec chtějí dohodu, nebo ne," podotkl s tím, že Londýn je zatím připraven mluvit o tématech, která má za důležitá, ale ne o těch, která jsou podstatná pro ostatní státy.


Německo chce uzavřít dohodu s Brity v rámci jeho předsednictví


Horkou fázi rokování Maas očekává v září a v říjnu, kdy podle něj vyjednávání musí skončit. Přál by si, aby právě schválení dohody s Británií stálo na konci německého předsednictví EU. Jeho začátek by zase podle ministra nejlépe mělo orámovat schválení balíku na obnovu ekonomik zemí a regionů nejvíce postižených koronavirem. O programu s rozsahem 750 miliard eur (asi 20 bilionů Kč) bude sedmadvacítka jednat na summitu 17. a 18. července.

Británie opustila EU na konci ledna a měsíc poté začala složitá jednání o budoucích obchodních či bezpečnostních vztazích. Za unii je vede Michel Barnier a za Británii David Frost, kteří se v pondělí znovu po více než třech měsících osobně setkali a zahájili tak novou fázi rozhovorů. Obě strany se s ohledem na krátící se čas shodly, že se tempo jednání výrazně zrychlí. Na zásadní témata jako taková mají však zatím Brusel a Londýn pohledy výrazně odlišné. Týká se to například pravidel hospodářské soutěže, dohledu nad nimi či rybolovu.

Autor: Euroskop