Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

V Aténách se sešli vysocí činitelé středomořských států EU

Euroskop, čtk, 20.09.2021

Klimatické změny, ale také problematika migrace, především pak v souvislosti s vývojem v Afghánistánu, či spory Řecka a Kypru s Tureckem patřily mezi hlavní body jednání vysokých představitelů devíti středomořských států EU, které se konalo v pátek 17. září v Aténách. Informovala o tom agentura AP.

Úřady během jednodenního setkání zakázaly v řecké metropoli demonstrace a velká veřejná shromáždění. Na setkání nazvaném EUMED 9 se sešli šéfové států a vlád Španělska, Francie, Itálie, Malty, Řecka a Kypru, Slovinska a Chorvatska. Portugalsko do Atén vyslalo ministra zahraničí a jednání se zúčastnila také šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Představitelé řešili klima, sucho a lesní požáry


Prvním bodem na jednání byly klimatické změny s ohledem na letošní sucho, které v celém Středozemí provázely ničivé lesní požáry. Obzvlášť těžce postiženou zemí bylo Řecko, kde nejhorší vlna veder za celá desetiletí rozdmýchávala stovky lesních požárů.

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis připisuje vinu za požáry stoupajícím globálním teplotám. Jeho vláda následně vytvořila ministerstvo pro klimatické změny a slíbila, že adaptace na měnící se klimatické podmínky bude její prioritou.

Činitelé chtějí větší spolupráci proti klimatické změně


Na závěr setkání vydali představitelé společné prohlášení, ve kterém se zavázali rozšířit spolupráci proti klimatickým změnám. Vyjádřili také přesvědčení, že je třeba přijmout naléhavé a ambiciózní akce na národní, regionální i místní úrovni.

"Je to rozhodně správný krok ve správnou chvíli, protože jsme všichni svědky toho, jak klimatické změny značně ovlivňují středozemní oblast," řekla von der Leyenová.

Na programu byla i problematika migrace


Dalším důležitým bodem jednání byla migrace; Řecko, Itálie, Španělsko a Malta leží na hlavních cestách, které používají pašeráci, aby dostali běžence do zemí Evropské unie.

S ohledem na nedávné události v Afghánistánu dalo Řecko jasně najevo, že ještě více zpřísní svůj postoj vůči migraci. Už začalo posilovat zabezpečení hranic s využitím moderních technologií i posílením hlídek na souši i na moři.

Autor: Euroskop