Karel Schwarzenberg: Co čekat od rakouského předsednictví v unii

10.01.2006
V zahraniční politice se Rakousko soustředí na řešení balkánských problémů. Je to oblast Rakousku blízká jak geograficky, tak historicky.

Co čekat od rakouského předsednictví v unii

Co můžeme očekávat od rakouského předsednictví? V zahraniční politice se Rakousko soustředí na řešení balkánských problémů. Je to oblast Rakousku blízká jak geograficky, tak historicky a Rakousko patří k největším a úspěšným investorům v balkánských zemích.

Rakouská politika v řešení problémů Balkánu se vyznačuje obezřetností. Vládě ve Vídni, na rozdíl od jiných komentátorů i aktérů balkánské politiky, je jasné, že nejde označit jediného viníka, nýbrž že se na zločinech podílely skoro všechny národy západního Balkánu a že řešení bez spolupráce a součinnosti Srbska je nemožné.

Poté, co hned na počátku rakouského předsednictví Rusko s obvyklým jemnocitem upozornilo na závislost Evropy na dodávkách ruského plynu, je nutné důkladně přezkoumat evropské energetické zdroje. Během minulého týdne si evropské státy uvědomily, že bez přehodnocení přístupu k jaderné energii, alternativním energiím, rozšíření zdrojů a nalezení nových přepravních cest se asi v budoucnu unie neobejde. To povede k zesílení spolupráce v této oblasti a také předání jistých kompetencí na evropskou úroveň.

Sílící euroskepse

V jedné oblasti má paradoxně Rakousko větší možnosti, než leckterý velký evropský stát. Není pochyb, že během posledních patnácti let došlo k pozvolnému odcizení mezi Evropou a USA. Rakousko jako neutrální stát nezaujalo výrazným způsobem postoj vůči politice Spojených států, tak jako na jedné straně Německo a Francie, na druhé pak Británie a Itálie.

Těžko též lze Rakousko vzhledem k jeho velikosti podezírat z mocenských ambicí. Proto může zahájit iniciativu k intenzívnímu euroamerickému dialogu těsně pod úrovní vysoké politiky. Intenzívní diskuse a spolupráce nejrůznějších think tanks a vysokých škol, spolupráce nadějných mladých evropských politiků s jejich americkými kolegy jsou nanejvýš žádoucí a v posledních letech zanedbané úkoly evropské politiky.

Německá opora s distancí

Kancléř Schüssel si v poslední době toto nebezpečí uvědomil a po zkušenostech s německou politikou posledních let bude dbát o zřetelně rakouský ráz předsednictví. Se sousedním Maďarskem a Slovinskem se bude snažit udržet dobré vztahy nezávisle na stranách, které tam vládnou. Rakouskou podporou si nadále může být jisto i Chorvatsko. S Českou republikou se sice vztahy v poslední době narovnaly, ale stíny minulosti neumožní nadále tak úzké vztahy, jako se Rakousku s ostatními sousedy podařilo navázat.

Na Slovensku má Rakousko velké hospodářské zájmy a spolupráce se celkem daří. Nicméně otázka dalšího mostu přes řeku Moravu, tudíž hospodářského otevření západního Slovenska, nebo otázka spolupráce letišť a jiné bilaterální problémy očekávají ještě svá řešení.

Volby na obzoru

Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel se během své politické kariéry osvědčil jako tvrdý a úspěšný vyjednávač, který byl na začátku svými partnery obyčejně podceňován. Celkem tedy můžeme očekávat, že rakouské předsednictví, vzhledem k okolnostem, bude poměrně úspěšné.

Po předchozím britském předsednictví bude Rakousko klást větší důraz na obnovení ideálu postupného evropského sloučení a oživení diskuse o základech a směrování Evropské unie.
Autor je senátorem, zvolen za US/DEU/ODA

Sdílet tento příspěvek