Přejít na obsah

Vyhledávání

01/03/2015 05:25:31


Hlavní menu

Slovinská vláda Janši padla, novou sestaví ekonomka Bratušeková

čtk, 28.02.2013

Slovinský parlament dnes na své mimořádné schůzi vyslovil nedůvěru vládě konzervativního premiéra Janeze Janši. Současně byla vedením kabinetu pověřena ekonomka Alenka Bratušeková z levicově orientované formace Pozitivní Slovinsko. Pro vyslovení nedůvěry vládě hlasovalo 55 poslednců, proti 33, informovala agentura DPA.

Hlasování vyvolala středolevá opozice v reakci na korupční aféru předsedy vlády. Opozice našla dostatek hlasů k tomu, aby prosadila také jmenování své kandidátky Bratušekové do čela vlády. Změna kabinetu se tak odehrává bez parlamentních voleb, navíc prostřednictvím jediného hlasování. Politička má dva týdny na sestavení nové vlády.

Dvaačtyřicetiletá Bratušeková slíbila, že po roce v úřadu požádá parlament o důvěru, a pokud ji nedostane, konaly by se mimořádné parlamentní volby. Řádné jsou plánovány na rok 2015.

Ekonomka, která do roku 2011 šest let sestavovala slovinský státní rozpočet, je první ženou ve funkci předsedkyně slovinské vlády.

Janšovu reputaci těžce poškodil skandál, při němž místní kontrolní úřady označily jeho osobní finance za neprůhledné. Předseda vlády se dostal pod silný tlak opozice i koalice, vládní sestavu opustily tři koaliční strany. Janšův kabinet postupně ztratil parlamentní většinu.

Slovinsko, dřívější premiant mezi nováčky Evropské unie, se dostalo v důsledku krize do těžkých hospodářských potíží a podle skeptiků mu hrozí řecký scénář.

Autor: Euroskop

Související články

Orbán kritizuje Tuska kvůli Rusku

čtk, 19.02.2015
Maďarský premiér Viktor Orbán zostřil svoji kritiku těch evropských zemí, které se snaží izolovat Rusko kvůli jeho postupu v krizi na Ukrajině. Za hlavního zastánce této politiky označil...

Putin a Orbán se dohodli na pokračování dodávek plynu

čtk, 18.02.2015
Ruský prezident Vladimir Putin a maďarský premiér Viktor Orbán uzavřeli politickou dohodu o dodávkách ruského zemního plynu do Maďarska. Platnost současné dlouhodobé smlouvy o dodávkách...

Pro Orbána jsou prioritou dobré vztahy s Ruskem a Německem

čtk, 05.02.2015
Pro maďarského premiéra Viktora Orbána je hlavním cílem v zahraniční politice udržování dobrých vztahů s Ruskem a Německem. Spojené státy jsou důležitým partnerem, nikoli ale ústředním...

Ministři V4 jednají v Kyjevě. Míří tam i Mogheriniová

čtk, 16.12.2014
K prvnímu setkání s nově jmenovanými představiteli ukrajinských centrálních orgánů do Kyjeva zamíří ministři zahraničí zemí visegrádské čtyřky.

Středoevropští prezidenti chtějí evropský fond pro dopravu

Euroskop, 11.12.2014
Prezidenti zemí visegrádské čtyřky, Rakouska a Slovinska jsou pro vytvoření evropského investičního fondu na podporu dopravní infrastruktury.
Rozhovory
Kraus: Kde hoří synagogy, hoří pak celá města
Lucie Priknerová, Euroskop, 25.2. 2015
Cítí se Židé v Evropě ohroženi? A jak jsme na tom v Praze? Zeptali jsme se tajemníka Federace židovských obcí Tomáše Krause.