Přejít na obsah

Vyhledávání

23/05/2015 06:13:39


Hlavní menu

Slovinská vláda Janši padla, novou sestaví ekonomka Bratušeková

čtk, 28.02.2013

Slovinský parlament dnes na své mimořádné schůzi vyslovil nedůvěru vládě konzervativního premiéra Janeze Janši. Současně byla vedením kabinetu pověřena ekonomka Alenka Bratušeková z levicově orientované formace Pozitivní Slovinsko. Pro vyslovení nedůvěry vládě hlasovalo 55 poslednců, proti 33, informovala agentura DPA.

Hlasování vyvolala středolevá opozice v reakci na korupční aféru předsedy vlády. Opozice našla dostatek hlasů k tomu, aby prosadila také jmenování své kandidátky Bratušekové do čela vlády. Změna kabinetu se tak odehrává bez parlamentních voleb, navíc prostřednictvím jediného hlasování. Politička má dva týdny na sestavení nové vlády.

Dvaačtyřicetiletá Bratušeková slíbila, že po roce v úřadu požádá parlament o důvěru, a pokud ji nedostane, konaly by se mimořádné parlamentní volby. Řádné jsou plánovány na rok 2015.

Ekonomka, která do roku 2011 šest let sestavovala slovinský státní rozpočet, je první ženou ve funkci předsedkyně slovinské vlády.

Janšovu reputaci těžce poškodil skandál, při němž místní kontrolní úřady označily jeho osobní finance za neprůhledné. Předseda vlády se dostal pod silný tlak opozice i koalice, vládní sestavu opustily tři koaliční strany. Janšův kabinet postupně ztratil parlamentní většinu.

Slovinsko, dřívější premiant mezi nováčky Evropské unie, se dostalo v důsledku krize do těžkých hospodářských potíží a podle skeptiků mu hrozí řecký scénář.

Autor: Euroskop

Související články

Orbán odmítl kritiku kvůli trestu smrti

čtk, 20.05.2015
Maďarský premiér Viktor Orbán ve Štrasburku odmítl kritiku svých slov o možném znovuzavedení trestu smrti. Jeho země má podle něj právo o takových tématech mluvit.

Pobaltí chce kvůli Rusku stálou přítomnost sil NATO

čtk, 14.05.2015
Tři pobaltské státy žádají Severoatlantickou alianci o stálou přítomnost několika tisíc vojáků k odstrašení Ruska. Společný dopis s touto žádostí poslali velitelé vojsk těchto zemí...

Duda vs. Komorowski. Jeden z nich bude polský prezident

čtk, 11.05.2015
V nedělním prvním kole polských prezidentských voleb zvítězil kandidát největší opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS) Andrzej Duda. Druhé kolo hlasování se uskuteční 24. května.

Orbán: O trestu smrti mají rozhodovat členské státy EU

čtk, 08.05.2015
Každá členská země Evropské unie by měla mít dovoleno sama si rozhodnout, zda zavede, či nezavede trest smrti. Prohlásil to maďarský premiér Viktor Orbán.

Česká a polská vláda budou v Praze jednat o dopravě a energetice

čtk, 20.04.2015
Na společném zasedání české a polské vlády budou jednat o energetické unii EU, spolupráce v dopravě, obraně či ochraně ovzduší nebo zemědělství. Česká a polská vláda se také na jednání...
Rozhovory
Kanada uzná ochrannou známku České pivo
Marie Bydžovská, Euroskop, 13.5. 2015
Rozhovor Euroskopu s významným evropským diplomatem, který se podílel na vyjednávání obchodní dohody mezi EU a Kanadou.