Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Tusk nechal hlasovat o důvěře. Dostal ji

čtk, 26.06.2014

Polský parlament vyslovil důvěru vládě premiéra Donadla Tuska. Ten o ni požádal poslance kvůli aféře odposlechů nejvyšších státních představitelů, které zveřejnil časopis Wprost. Opozice kvůli skandálu žádá demisi vlády, policie mezitím pátrá po tom, kdo v pozadí celé aféry stojí. Skandál podle prezidenta Bronislawa Komorowského ohrožuje stabilitu země.

Vyslovení důvěry vládnímu kabinetu se očekávalo, neboť Polská lidová strana (PSL), která je menším koaličním partnerem Tuskovy Občanské platformy (PO), již předem avizovala podporu. Pro vyslovení důvěry zvedlo ruku 237 poslanců, stačilo jich 231. Proti hlasovalo 203 poslanců. Občanská platforma má ve 460členném Sejmu 203 křesel a PSL 32 poslanců. Hlasování se podle agentury DPA zúčastnilo 440 zákonodárců.

Donald Tusk se omluvil


Tusk před hlasováním prohlásil, že bez obnovené důvěry nebude schopen efektivně zastupovat Polsko v Evropské unii. Ve čtvetek večer začíná v Belgii Evropská rada o klíčových strukturálních a personálních otázkách. Šéfové zemí EU by mimo jiné měli rozhodovat o novém předsedovi Evropské komise. Agentura AP rovněž připomněla, že Varšava usiluje o některé vysoké unijní posty.

Polský premiér naznačil, že kauza odposlechů mohla být vyvolána zájmy ze zahraničí. Žádnou konkrétní zemi ale nejmenoval, dodal jen, že vyšetřovatelé se zaměřili na vybrané osoby obchodující s ruským uhlím a plynem.

Tusk své vystoupení v Sejmu zahájil podle agentury PAP omluvou za "hrozné a někdy skandální chování, jazyk a nevhodná slova". V rozhovorech, které byly podle Tuska pořízeny nelegálně, se totiž ministři či jiní vysocí činitelé nevyhýbali vulgarismům. Tusk pořízení nahrávek označil za "zločin", neboť vznikly bez souhlasu dotčených lidí. Dodal, že datace odposlechů značí, že mohly trvat nejméně 18 měsíců a že do nich byly zapleteny "desítky a možná i stovky osob".

Opozice trvá na demisi


Hlavní opoziční strana Právo a spravedlnost (PiS) trvá na odstoupení vlády. "Polsko čelí těžké zkoušce. Je to doba, kdy zlo je nutné nazvat zlem, kdy je třeba poukázat na ty, kteří poškozují Polskou republiku. Je na čase, aby vláda Donalda Tuska odešla," prohlásil poslanec PiS Krzysztof Szczerski.

Šéf Svazu demokratické levice (SLD) Leszek Miller prohlásil, že jeho strana nedovolí, aby byla skandální fakta zametena pod koberec. Dodal, že z nahrávek "čiší odpudivý jazyk, namyšlenost a arogance". Podle Millera obrázek politických elit nezmizí tím, když Tusk vymění několik ministrů.

Aféra s odposlechy začala předminulý víkend, když Wprost zveřejnil tajně pořízené nahrávky z rozhovoru, při němž guvernér polské centrální banky Marek Belka loni v létě ministru vnitra Bartlomieji Sienkiewiczovi sliboval pomoc vládě při financování deficitu výměnou za odvolání tehdejšího ministra financí Jacka Rostowského. Ten byl pak na podzim skutečně z funkce uvolněn, ale sám proti tomu nic nenamítal.

Následně týdeník otiskl přepis nahrávky rovněž loňské debaty Sikorského s Rostowským, který tehdy ještě byl ministrem financí. Sikorski se podle přepisu kriticky vyjadřoval k polsko-americkým vztahům i k politice britského premiéra Davida Camerona. V úterý se objevil další odposlech konverzace, při níž bývalý ministr dopravy Slawomir Nowak svým spolubesedníkům řekl, že Občanská platforma před devíti lety koupila pro svého šéfa Tuska volební podporu vlivného politika.

Autor: Euroskop