Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Polsko pomáhá hledat EU cestu

28.06.2005

Polsko pomáhá hledat EU cestu

Vlivné země Evropské unie, Francie, Německo a Británie, se shodly, že současná krize by neměla zbrzdit další evropské rozšíření. Vážné potíže, které přinesl krach jednání o rozpočtu i předcházející odmítnutí ústavy ve Francii a Nizozemsku, by podle nich neměly poškodit ambice zemí, jako je Turecko či Chorvatsko.
Východisko z unijní krize včera hledali v hostitelské Varšavě německý ministr zahraničí Joschka Fischer a šéf francouzské diplomacie Philippe Douste-Blazy. Británii, která od tohoto týdne předsedá Evropské unii, zastupoval státní tajemník pro evropské záležitosti Douglas Alexander.
Rozšíření unie se dostalo do centra debaty zásluhou Francie.
Nicolas Sarkozy, muž číslo dvě ve francouzské vládě, včera v Paříži prohlásil, že rozšiřování unie by mělo být zastaveno. "Všechny země nejsou povolány k tomu, aby vstoupily do Evropy," řekl Sarkozy, předseda vládního Svazu pro lidové hnutí a favorit příštích prezidentských voleb. Zdůraznil, že nejprve je nutné reformovat evropské instituce, potom teprve může přijít další rozšiřování.
S tím ale nesouhlasí zejména Berlín, blízký francouzský spojenec. Joschka Fischer uvedl, že slovo je třeba dodržet, i když to třeba není právě výhodné. "Unie musí učinit to, co slíbila," řekl Fischer.
S tím souhlasí i Poláci, kteří jsou vnímáni jako hlavní stoupenec unijního členství zemí, jako je Ukrajina. "Máme jedinečnou příležitost sehrát roli hnací síly integrace," uvedl šéf polské diplomacie Adam Daniel Rotfeld.
Polsko, které je vedle Francie a Německa třetí zemí neformálního spojenectví - "Výmarského trojúhelníku" - se netajilo před včerejším jednáním ambicemi přinést posun v současné krizi.
Má k tomu několik důvodů. Především: pokud by se nepodařilo nalézt uspokojivé řešení příštího rozpočtu, Poláci by mohli přijít o značné peníze z evropských fondů. Je tu i druhý motiv: Rozptyl polských zájmů je široký. Zájmem o zachování dotací zemědělcům se blíží Berlínu a Paříži. Atlantické směřování a vazby k Washingtonu je zase přibližují k Británii. Polsko proto má, podobně jako ostatní nové členské země, zájem na rychlém vyřešení unijní krize.
Postoje Británie a osy Paříž-Berlín nevnímají jako nepřekonatelné. "Nové členské země chtějí užší integraci, přejí si i další rozšiřování," říká Jacek Rostowski, profesor ekonomiky ze Středoevropské univerzity v Budapešti. "To znamená větší pružnost, ale i silnější Evropu, která dostojí novým výzvám." Unie bude podle něj silnějším partnerem, například při obchodním vyjednávání s Indií a Čínou
Ekonomika by proto měla zůstat v centru pozornosti, míní Poláci. S tím souhlasí i Britové. "Dokud ale Evropa nezaručí svým občanům zaměstnanost a prosperitu, bude krajně obtížné obnovit důvěru v unijní instituce a hledat veřejnou podporu pro další rozšiřování," uvedl deník Financial Times."
Londýn chce usilovat o modernizaci unie, aby neztrácela v konkurenci se světem.
Britské stanovisko zítra přiblíží premiérovi Jiřímu Paroubkovi místopředseda britské vlády John Prescott. Vlivný muž britských labouristů se snaží v rámci svého středoevropského turné nalézt podporu britskému předsednictví v nových členských státech unie.