Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Polská pravice míří k vítězství

24.08.2005
Podle zveřejněného průzkumu listu Gazeta Wyborzca mají poprvé dvě polské pravicové strany možnost získat v  parlamentu nadpoloviční většinu.

Polská pravice míří k vítězství

Měsíc před parlamentními volbami je Polsko ve varu, který neodpovídá prázdninám ani teplotám ve střední Evropě. Podle včera zveřejněného průzkumu listu Gazeta Wyborzca mají poprvé dvě pravicové strany, Občanská platforma (PO) a Právo a spravedlnost (PiS), možnost získat při hlasování 25. září jasnou nadpoloviční většinu v parlamentu, 52 procent.
Jiný průzkum listu Rzeczpospolita favorizuje v prezidentských volbách, které budou týden po parlamentních, na první dvě místa kandidáty obou jmenovaných stran, Donalda Tuska a Lecha Kaczy#241#ského. Dřívější favorit, kandidát levice Wlodzimierz Cimoszewicz, je až třetí.
"Pokud obě strany neudělají vážné chyby, pak zvítězí, je jen otázka, kdo vyhraje a bude moci navrhnout premiéra," komentuje průzkum list Gazeta Wyborcza.

Spor o rovnou daň

Neshody obou budoucích partnerů se odrážejí v soupeření prezidentských kandidátů a především v diskusích o ekonomickém programu. Liberální PO navrhuje po vzoru Slovenska rovnou daň 15 procent, privatizaci a snižování dluhu a státních výdajů. Konzervativnější PiS, v jejímž čele stojí dvojčata Jaroslaw a Lech Kaczy#241#ští, navrhuje změnu daní, ale zachování několika pásem.
"Daňové změny se nesmějí dotknout lidí s nízkými a středními příjmy, jinak by to znamenalo sociální nepokoje," zaútočil Jaroslaw v televizní debatě na návrh rovné daně.
Oba budoucí partneři se rozcházejí v názoru na zavedení eura, které chce Polsko přijmout kolem roku 2010. Pro prezidentského kandidáta Lecha je to nepřijatelné omezení suverenity, zatímco vůdce PO Jan Rokita chce co nejrychlejší vstup do eurozóny.
Ekonomické předvolební debaty se zatím soustřeďují na daňovou reformu. Pro polskou ekonomiku, která si loni, v prvním půlroce před vstupem do Evropské unie vedla dobře zejména díky obrovskému boomu ve stavebnictví a vývozům, je však důležité snížení rozpočtového deficitu, který nyní činí 3,7 procenta HDP. Letošní plánovaný rozpočtový deficit 35 miliard zlotých vláda podle studie Bank Austria Creditanstalt udržela nečekaně vyšším ziskem z firemních daní.

Hornický dluh

K novému zadlužování přispěla ale ve volební kampani vládnoucí levice. Svazu demokratické levice hrozí propad, protože průzkumy mu signalizují jen osm procent podpory. Odstupující prezident Aleksander Kwa¶niewski proto podepsal minulý týden zákon, který dává horníkům podstatně lepší podmínky pro odchod do důchodu. Zákon bude státní pokladnu stát do roku 2010 na 17 miliard zlotých, což je například polovina letošního rozpočtového deficitu země. To ohrozí tříprocentní hranici deficitu pro přijetí eura. Podpis oznámil na předvolebním shromáždění ve Slezsku kandidát levice Wlodzimierz Cimoszewicz.
Ekonomové, kteří se pokoušejí o reformu penzijního systému a omezení státních výdajů dávek, to označili za krok zpět, který podemílá jejich úsilí. "Ničí to dobré, co se na reformě udělalo. A neřeší to nezaměstnanost, naopak jí to posílí kvůli vyšším výdajům zaměstnavatelů," citoval deník Rzeczpospolita Ewu Lewickou, která byla vládní zmocněnkyní pro sociální záležitosti.
Do předvolební debaty přispěl i polský statistický úřad, který včera oznámil snížení nezaměstnanosti na 17,9 procenta. Přes pokles nezaměstnanosti a hospodářský růst posledního roku je však podle průzkumu agentury CBOS stále 65 procent Poláků s vývojem v zemi nespokojeno.

Polsko a kritéria pro zavedení eura

Podle polského ministerstva financí bude Polsko od rozhodnutí vstoupit do eurozóny do vlastního vstupu potřebovat tři roky. Podle levicové vlády, která nyní končí, bude zavedení eura možné už v roce 2009.
Hlavní ukazatele:
Rozpočtový deficit: 3,7 % HDP (odhad 2005), povoleno max. 3 % HDP
Inflace: 3,6 % (2004), povoleno max. 1,5 %
Zadlužení: 43,6 % HDP (2004), povoleno max. 60 % HDP
Růst HDP: 5,4 % (2004); odhad pro 2005: 3,2 %; odhad pro 2006: 4,4 %
Zdroj: Eurostat, Bank Austria Creditanstalt